Osnovi fiziologije

КРВИШ СУДОВИ 227

стичне судове, узрок је томе притиску. Ако зауставимо срце за неколико тренутака надражајем вагуса, крвни притисак нагло опада (сл. 34). -

Крвни притисак није исти у свима деловима мреже крвних судова. Затим, крвни се притисак мења у току срчане револуције.

Пошто је рад што га срчани мишић производи узрок крвноме притиску, то је тај притисак најјачи у непосредној близини срца, а у толико слабији што се више удаљујемо од срца, јер се снага срчана троши успут на савлађивање отпора што га производи трење крви о зидове крвних судова. Крвни притисак можемо улоредити у томе погледу с оним што се збива са притиском течности која протиче једном цеви. Вода истиче из једно суда на хоризонталну цев која у је у вези са доњим делом његовим (сл. 38). Притисак под којим се налази вода, мења се дуж цеви, као што казују висине водених стубова који се уздижу са разних тачака хоризонталне цеви. Притисак је све мањи што га ме- (лика о римо даље од широкога суда, који Опадање притиска дуж једне цеви одржава протицање, као год што којом протиче вода.

је крвни притисак све мањи што се више удаљујемо од срца, које производи протицање крви. Кад је цев којом течност протиче једне ширине, као у горњој слици, тада притисак равномерно опада, сразмерно даљини. Али то није случај за крвне судове, који, као што знамо, имају врло различне пречнике. У уским судовима притисак крвни орже опада него у широким, јер је у њима отпор већи што гакрв има да савлада.

Ако се претходни оглед промени у толико што се хоризонтална цев, која је имала једну исту ширину, замени јед-

ном која је у своме средње- Слика 39. му делу сужена (сл. 39), тада _ Притисак дуж једне цеви која је видимо да притисак не опа- на једноме месту стешњена.

да више равномерно, већ спорије у широким деловима цеви а орже у ужему делу. Поменимо још ово: када се сузи један Део цеви којом течност протиче, тада то изазива повећање притиска пред тим суженим местом а пад притиска испод

15

Крвни притисак,