Osnovi fiziologije

Пепео организма; Кристалоиди и колоиди. 12 РАЗМЕНЕ МАТЕРИЈЕ

П. Минералне соли.

Рекосмо да су живи створови натопљени водом; тачније треба рећи: сланом водом. Јер воде која не садржи извесну количину соли, нема у живих створова; дестилована вода не постоји у животноме механизму. Свако ткиво, животињско или биљно, свака органска течност или лучење, садржи увек минералних соли. Сагори ли се ма какво тело животињскога или биљнога порекла, оно даје увек неки минерални остатак: пепео. Пепео је представљен разним минералним солима које су се налазиле у изгорелој материји; али треба приметити, да се у пепелу налазе делови који су могли и не бити пре сагоревања у.неорганскоме облику: на пр. гвожђе хемоглобина, фосфор лецитина и нуклеопротеида, сумпор беланчевина, прелазе из својих органских једињења, која су сагоревањем разорена, у облик минералних соли. Према томе, састав пепела не даје нам минерални састав организоване материје.

Човечје тело даје 4, 3—4, 40/) пепела; дакле човек од 70 кгр. даје око 3 кгр. пепела. Одте количине У; падају на кости.

Минералне соли налазе се у врло разним размерама у органима и ткивима. Највише их има у глеђи зуба (око 80); у свежим костима 350).

Кости се састоје нарочито из кречнога фосфата (Са; Р; О;); ова со представља 840/) минералних састојака костију. Остатак се састоји из магнезиумфосфата, хлорида, карбоната и флуорида, Мишићи садрже нарочито калиумфосфата.

У крви има соли у крвним зрнцима и у крвној пласми. У пласми натриумхлорид представља 60—700/) - целокупне минералне материје тетечности. У крвним зрнцима преовлађују калиум и фосфорна киселина.

Дуго се времена држало, да су минерални састојци који се редовно налазе у органској материји, просте нечистоте којима не припада никаква улога. Али од како су откривене физичке особине раствора минералних соли, нема више сумње да та тела

играју важне улоге у животноме механизму.

Особине сланих расшвора. На овоме ћемо се месту укратко упознати низом физико-хемијских особина које, истина, не припадају искључиво растворима неорганских соли али се налазе у ових на окупу, а које је потребно познавати, да би се могле разумети улоге неорганске хране.

Разне неорганске соли дају у води праве растворе, т. |. пошто су растворене ништа непосредно не одаје присуство њихових делића. У једном раствору чистог натриум-хлорида не могу