Osnovi fiziologije

24 РАЗМЕНЕ МАТЕРИЈЕ

сулфата помешан са алкалним раствором калиум-натриум-тар-. ј а оватарата +) Та се течност. зове Фелингова течност. Она је - затворено-плаве боје; загреје ли се са једним шећером који редукује, из ње се издваја црвен талог бакарнога оксидула Си; 0. На одређивању количине сталоженога бакра, или на тражењу тренутка нестајања плаве боје једне одређене количине Фелингове течности, када јој се додаје мало по мало раствор шећера, основане су разне методе квантитативнога: одређивања шећера. Си Једно одлично средство за распознавање разних хексоза и 5 зони. шећера који редукују у опште, јесу њихова једињења са дериватима хидразина МЊ, а фенилхидразином једињења која те и која се могу карактеризовати по облику кристала, по њиховој тачки топљења и по њиховој растворљивости у разним растварачима. Један молекул шећера може се сјединити са једним и са два молекула хидразина; у првом случају једињење се зове хидразон, у другоме озазон. На пр., једна алдехидна хексоза даје са фенилхидразином САН МА — МЊ, следећи ВИ АЕЕ (1) и фенилозазон (П).

сњон — (Сснон), –- Сн=+8" — МНн (С, 6) (ђ

СВЕ ОНА (КО БОРЕ -- КИАКО АЕ је (1)

| М— АН (С, Њ))

Хидразони се граде на обичној температури, али за већину шећера не кристалишу, тако да служе на распознавање оних шећера који дају кристаласте хидразоне (маноза на пр.); озазони се граде тек на температури кључања и кристалишу, неки још при кључању, неки тек при хлађењу.

ПИ Оптичке особине. Раствор шећера има особину да у скреће "лови “ опграван у којој је светлост поларизована.' Стога“ се вели, да је

гивност јрећер оптички активно тело. Овде можемо само подсетити у

жпећера,

чему се састоји физичка појава поларизовања светлости. У обичној,

#) Добива се једињење овога облика: соок

| 7510 | | => Еш Ј

СНО Е ; и

|

сооКа тако да бакар остаје растворен у алкалној средини.