Osnovi fiziologije

Холестерин, Липоиди.

49 РАЗМЕНЕ МАТЕРИЈЕ

Лецитини и фосфатиди су без сумње саставни део сваке ћелије; има их нарочитоу живчаноме систему, мозгу и живцима, и у жуманцету јајета.

Напоменућемо још да је у живих створова нађен низ тела чији је најпознатији представник холестерин, тело које има функцију секундарнога алкохола и које се налази у жучи, жучним каменима, мозгу, крви, жуманцету јајета и без сумње у свакој ћелији поред лецитина.

Наше је знање о хемији и физиологији многобројних тела групе лецитина и холестерина, која се подразумевају под заједничким именом липоида, врло ограничено. Међутим нема. сумње да та тела нису обичне хранљиве резерве већ да су нормално градиво сваке ћелије.

Масти а по Познато је, да један исти организам, према начину храњења, као тра- може садржавати врло различне количине масних тела. Ни један

Дефини- У

ција.

други састојак организмов не може се толико мењати у погледу количине, као масти. Са физиолошкога гледишта треба разликовати у масноме садржају организмову два дела. Један део представља резервни материаљ у погледу количине он се може кретати између врло широких граница: повећава се изобиљном храном, нестаје гладовањем. Други део мора се сматрати градивом самих ћелија; количина тих масти стална |језа један дани организам и независна од начина исхране; та масна тела не ишчезавају ни крајњим гладовањем које доводи смрт.

МТ. Беланчевине.

Под именом беланчевина или протеинских тела подразумевају се многобројна органска једињења која, поред раз-

_ноликости својих физичких и хемијских особина, имају заједнич-

кога: 1. да садрже азота, поред угљеника, кисеоника и водоника и 2. да хидролизом дају поглавито амино-киселине, тако да ове треба сматрати основним градивом свих беланчевина, као. што су моносахариди градиво свих угљених хидрата. !

У физиологији, беланчевине се називају јоши четворном храном, због четири елемента која се увек налазе у њиховом молекулу (М, С, 0, Н.), премда се и сумпор налази готово редовно у слабим размерама, док су угљени хидрати и масти тројна једињења или тројна храна.

Са физиолошкога и са хемијскога гледишта, беланчевине се истичу изнад осталих органских једињења која имају удела у појавама живота.