Osnovi fiziologije

ОНА БЕЛА 5 63

В. Фосфопрдтеиди или псеудонуклеопротеиди.

У ових протеида простетична група представљена је фосфорном киселином; пуринских и пиримидинских тела, угљених хидрата, фосфопротеиди не садрже.

Под утицајем разблажених алкалија фосфорна се киселина издваја из фосфопротеида. Пепсин пак издваја један комплекс који је састављен из фосфорне киселине удружене једним делом протеина што их садрже фосфопротеиди. Тај се комплекс може упоредити са нуклеином нуклеопротеида и стога се назива псеудонуклеин или парануклеин.

Фосфопротеиди имају киселе особине. Не растварају се у чистој води али се врло лако растварају у виду соли алкалија и амониака. Таложе се киселинама али не топлотом. Иначе дају обичне реакције беланчевина.

Главни представник ове врсте сложених беланчевина јесте казеин. |

Казеин је главна и карактеристична беланчевина млека. Простетична група је фосфорна киселина а беланчевински део представљен је телом које даје хидролизом разне амино-киселине, нарочито много триптофана и тирозина; гликокола не даје никако; садржи сумпора. Казеин је нерастворљив у води али се раствара у облику соли. Казеинат калциума даје беле млечне растворе и управо у томе сеоблику казеин налази у млеку. Кувањем казеин се не згрушава у млеку а кора која се ухвати на прокувану млеку садржи млечни албумин и глобулин. Казеин има знатну особину да се под утицајем фермента лаб, маја, згрушава. На тој особини казеина, на којој ћемо се даље зауставити, почива прављење сира. |

У жуманцету кокошјег јајета налази се фосфопротеид Вителин. Из икре шарана и других риба добивен је фосфопротеид ихтулин, који се у рибљем јајету налази у виду кристала. Најзад у ћелијској протопласми налазе се поред глобулина и фосфопротеиди. >

С. Гликопротеиди. «.

Гликопротеиди су састављени из једног угљеног хидрата и просте беланчевине. Тела која припадају тој групи одликују се и једном физичком особином: дају слузаве растворе. Ту спадају муцинии мукоиди.

Муцини се налазе у лучењима слузокожа и разних жлезда; у цревноме лучењу, у лучењу жучних и мокраћних канала. На-

Казеи

ја