Osnovi fiziologije

64 ~, РАЗМЕНЕ МАТЕРИЈЕ

рочито су у бескичмењака муцини распрострањени: слуз пужева, на пр., садржи у изобиљу гликопротеиде.

Мукоиди су сродни муцинима; има их растворених и у виду градива разних ткива, мишићних жила, костију, рскавица. Слична се тела налазе и у рожњачи, стакластом телу (согриз уНгозит), пупчаној врпци, итд. У беланцету птичјег јајета нађено је тело које треба овде уврстити: овомукоид.

Гликопротеиди имају кисео карактер. Растварају се у алкалијама а таложе се киселинама (мукоиди не). Не садрже фосфора, али садрже сумпора. Не згрушавају се топлотом.

Угљени хидрат који се добива хидролизом гликопротеида, т. |. њихова простетична група, јесте гликозамин. То је у ствари један дериват угљених хидрата, који садржи азота и који по своме саставу заузима место између правих угљених хидрата и амино-киселина:

СсњОН — снон — сноНн — сноНн — СН — СОН.

Глико= ' = замин. гликозамин. МЊ

Гликозамин би се могао сматрати градивом исте врсте као "и амино-киселине, и тада би гликопротеиди спадали у просте беланчевине. Али чињеница, да се гликозамин одцепљује од молекула гликопротеида када још ни једна амино-киселина није ослобођена, говори у прилог томе да га треба сматрати простетичном групом, а тела којима припада, сложеним беланчевинама. р. Хемоглобин.

Хемоглобин, тело које даје крви црвену боју, припада такође сложеним беланчевинама. У кичмењака је хемоглобин везан за крвна зрнца, еритроците; налази сеи у многих бескичмењака али махом растворен у крвној течности. Присутност или одсудност тога пигмента није одлика свих животињских класа, јер док је присутан у свих кичмењака, у неких класа има представника са црвеном крвљу и представника без хемоглобина: обични пуж, Ненх, има у крви плавичаст пигменат хемоцианин, као и већина других пужева, док неки, као РЈапогб:5, на пр., имају хемоглобин у својој крви.

Хемоглобин садржи гвожђа и њему дугује особину на основу које крв одиграва једну од својих најважнијих физиолошких улога: хемоглобин се лабаво везује са кисеоником дајући