Osnovna mekanika. Deo 1, Kinematika : za učenike Vojene akademije i viši škola u Srbiji : sa 260 slika u tekstu

70

била, онда би је требало пренети по управној АЕ на АР, сајузити њену крајну тачку са М, и тиме би добили правац. и величину абсолутне брзине тачке Ј.

Тако исто нека је МВ брзина тачке М по раднусу вектору МЕ; ако у тачки Е, подигнемо управну 87, и на ову пренесемо одговарајућу брзину обртања, ако би ова нозната „била, онда сајужавајући крајњу тачку ове брзине са тачком Ј, добићемо опет абсолутну брзину ове тачке. Отуда сљедује да крајна тачка праве, која представља а0с0– лутну брзину тачке 2/, мора се налазити у исто време и на правој АЕ и на правој 7, а то само тако може бити, ако: се налази у пресеку ове две праве т. ј. у С, дакле МО биће абсолутна брзина тачке М, а у исто време и тангента елипсе у овој тачки.

Због тога што је МА = МЕ, права МС као тангента, дели уго АМБВ на два равна дела, а тако исто и нормала, МУ дели уго КЕМЕ' на два разна дела. Лако је сада извести правило за конструкцију тангенте у ма којој тачки елипсе. —

д-ро. Истим начином можемо повући тангенту на круг, који је описан тачком, која се тако креће, да је отношење између два радиуса вектора МЕ п МЕ' стална количина. (Ол. 86). Због овог сталног отношења и брзине кретне тачке по радиусима векторима морају бити у истом отношењу. Давле права, која сајужава.

Ол. 36. пресек Т, управни 27 и ЕТ на КМ и КМ; са тачком ДМ, тангента је круга. д-ће. Тако ће исто бити и за конични пресек (параболу) кад је дат Фокус Ро и одговарајућа управница АБ. (Ол. 87.) МО је брзина обртања, О) ЛМ' брзина клизања.