Osnovna mekanika. Deo 1, Kinematika : za učenike Vojene akademije i viši škola u Srbiji : sa 260 slika u tekstu

86

безкрајно мало време <4%, видићемо: да су ови путови, које можемо узети као праве пруге, једнаки и равноодстојни, јер права ВА равна је п равноодстојна са В'А дакле је слика ВВ'А'А паралелограм. Брзине пак тачака 8 и А налазе се у правцу безкрајно мали путова, ВЕ' И У осим тота сразмерне су дужинама ових елемената, сљедствено ове су

Сл. 48. брзине једнаке п равноодстојне. — Потоме можемо казати: да кад се неко тело напредно креће, онда све његове тачке имају у једно исто време једнаке п равноодстојне брзине. Ова заједничка брзина свију тачака тела, у једном истом тренутку, брзина је самог тела у том тренутку.

90. Код напредног кретања, брзина тела може се како по правцу тако и по величини у сваком тренутну ма како мењати. — Ако би брзина тела имала један писти правац, за сво време његовог кретања, онда ће се оно кретати по правој пруги, и оваково његово кретање, зове се напредно правопружно кретање (топуетшеп! де Фгапја оп гесШепе), у противном случају биће напредно кривопружно кретање (топуешелј Че (гапзјабоп сигушепе). Напоследку код напредног кретања, путови свију тачака тела подпуно сеслажу кад се један на други положе.

Из свега напред реченог можемо у кратко казати: да је довољно, ако се три тачке каквог тела, које се неналазе у једној правој пруги, напредно крећу, па да се и цело тело напредно креће.