Pisma iz Nemačke / Ljubomir P. Nenadović

12 ЉУБОМИР П. НЕНАЛОВИЋ

понесе собом као спомен. Кад му одговоре да не може никако бити, и да се то чува као нека светиња, он потегне чашу и разбије. Сад комађе од те чаше показују путницима као две знаменитости: прво, што је из те чаше Лутер пио воду и вино; а друго, што је Петар Велики рагбио ту чашу.

|||

Ни у једну земљу не долази толико странаца као у немачке земље. Њихове државе граниче са свима народима у Европи. Ни један Енглез, Француз, Скандинавац ни Талијан не могу никуд у Европи корачати а да се не додирну немачког елемента. Нарочито Руси, куд се год макну, ударе на Немце; они су им свуда на путу. Колико су услужни и љубазни, кај Руси преко њихових земаља путују, толико су неучтиви кад Руси пођу на ислок.

Лепе су и простране земље у којима Немци живе, оне су испресецане прекрасним рекама, измешане са најлепшам долинама и бреговима, окићене 6огатим варошима и селима. Морских обала имају прилично, и од неко доба ксристе се њима врло паметно: прошлог месеца четворица њих, само у Данцигу, скочили су са обале у море, и удавили се; један измеђ њих био је чувен лекар против водене болести, но ипак мору није ништа помогло; оно је и сада пуно воде.

Клима је умерена, а лети особито је пријатна. Поред реке Рајне, Мајне и Некара, роди добро вино, а свуда расте мељ и мељови за пиво. У сваком погледу ово су прекрасне и врхо уређене земље. Железнице, којих овде на све стране има, учиниле су те је путнички свет заборавио Италију. Сви иду по Немачкој. |

У свима немачким земљама, осим песковитих равница око Берлина, радо се задржавају странци. Ови лепи и здрави предели, многобројне лековите воде, питоми обичаји, потпуна лична слобода и сигурност, добро уређени универзитсти и гостионице, привлаче странце у свако доба године. Нигде не

па афина: аут