Policiski rečnik : Knjiga treća M — Š

Tali

тости садржине таквог уверења. Ггаква потврда потребна је и 32 уверења да неко од земљоделства не живи. (и. О. О. С, Бр: 12748 —1909 г.); (Б. Земљоделци, Иснраве). Телеграф и телефон. У циљу заштите телеграфског и телефонског саобраћаја у казненом законику прописано је:

„S 304. Ко телеграф или телефон намерно поквари и у, опште учини тако шта, да се они по своме опредељењу не могу употребљавати, да се казни Затвором од три месеца до три године. Ово се нарочито односи на кварење и прекидање жица, кварење стубова за које су жице привезане, кварење других справа и апарата, без којих телеграф и телефон не могу, радити, и спречавање код телеграфа и телефона постављених чиновника у вршењу, њихових дужности.

5 305. Ако је у следству злонамерног повређења телеграфа какав човек тешко повређен, преступник да се казни робијом до десет година; ако је пак какав човек чрез то живот изгубио, робијом од 10—20 година.

5 306. Ако се у 5 304 изложено повређење телеграфа из нехата догодило, кривац да се казни 342твором До шест месеци, но ако је при том какав човек живот изгубио „затвором од два месеца до две године.

Иста казна да постигне и телеграфисте и у опште оне, који су ради чувања, надзиравања и безбедности овог заведења постављени, ако су пренебрегавањем својих дужности употребљење телеграфа препјатствовали, и осим тога дишиће се њиховог звања.'

507 ·

Тек

За постојање дела из 9 95 304 и:

305 довољно је, као што се из Ha-

ведених законских прописа види, да |

су телеграф и телефон учињени неупотребљивим за намењене сврхе, без обзира па начин и средства којим је то постигнуто 1“ у опште учини тако што).

По чл. 1. тач. 4. закона о зашти- | ти јавне безбедности и поретка у, држави кажњава се смртном казном или робијом до двадесет година. „свака припрема, покушај или извршење у циљу да се поруше или“ пониште објекти, који служе јавном саобраћају, јавним инсталацијама потребама.“

У 9 340 MW. 53. предвиђена је каз на, од 10—30 дана, за онога „ко телеграфске мотке деље, буши или. иначе ослабљава.“ Ако би причи њена штета била већа од 206 ДИ пара постојало би кривично дел из % 292 К. 5., а ако би овим 'радњама телеграфски саобраћај био“ спречеп постојало би дело из & 304. 1. 5.

Чланом 124 финансијског закоп за буџетску 1924—25 год. прописа HO, Je:

„На територију, целе Краљеви не! "проширује се члан 15. закон о телеграфу и телефону Србиј од 3 децембра 1896 год. који гла си: све штете на телеграфским телефонским линијама дужна | накнадити у новцу она општина у. чијем су атару учињене, а њо; се оставља право, да кривца про нађе, од њега штету наплати, и државној га власти на осуд преда.

Решење по овим случајевим доноси Дирекција Пошта и Те леграфа у, чијој се области слу чај десио, а жалбе на ова реше ња подносе се Министру Пошт