Policiski rečnik : Knjiga treća M — Š

у заведење да издржање казне · продужи, ако се на одпусту не буде добро владао а имено:

1. Ако би учинио какво год ма и најмање казнимо дело, или се бар основано сумњати може, да га је он морао учинити и нико други.

7. Ако отпуштени без икаква занимања скиће или да се основано сумњати може да на честит начин издржање себи прибавља.

5. Ако се меша са рђавим друштвом или таквим лицима, која су због тежих преступлења или злочинства осуђивана била, па и на опомену кмета или полицајне власти не престане од дружења са овим лицима.

4. Ако би без дозвољења месне полицијске власти променио место свога пребивања.'

Одлуке о враћању условно отпуштеног осуђеника доносе управе казнених Завода или полицијске власти у чијем подручју они ~ живе. Против њихових одлука жалба се изјављује Мин. П. у року од три дана по саопштењу (чл. УШ зак. и чл. У упуства). |

Чланом Ут упуства поред осталог прописано је и ово: „Виша полицијска власт треба – потанко да расуди о свима оним основима, које је нижа власт навела, да кога у заведење врати, па ако и само нађе да су основи довољни онда ће саопштити кривцу зашто се он у Заведење враћа и он ће се потписати да му је, када и пред ким то саопштење у-, чињено. Казаће при томе саопштењу кривцу и да се за три дана може жалити Министру Праде, ако му је криво што се у, заведење враћа, па ако овај изјави одмах жалбу, или у течају три дана, онда ће она кривца

566

Усл

послати заведењу са тачним разложењем узрока, зашто га шаље, а Министру Правде послаће тако исто оваквог садржаја извештај са жалбом кривца, ако је буде. Кривац може и написмено ову жалбу поднети.

За ова три дана, за која има право кривац да се жали, оставља се полицијској власти, да расуди хоће ли кривца притворити па у притвору држати, или ће га 0слободити на јемство чије или без овога.

Ако виша полицијска власт нађе, да су разлози нижом полицијском власти наведени неосновани или недовољни да се кривац у заведење пошаље, она ће то приметити нижој власти, но ако она ипак остане при том да кривца треба у заведење послати, она је дужна то да учини поступивши по горе показаном начину.

Црема овоме разлоге кметова, да се који у заведење врати, треба да оцени срески начелник, а разлоге овога окружни начелник; но та оцена разуме се само у духу давања упустава и бољег обавештења о прописима закона оној власти, која је надлежна да каже да се кривац у заведење врати, а не да виша власт може обуставити извршење наређења ниже власти и онда, кад ова нижа власт по добијеним примедбама више власти остане при своме за- кључењу.'' Из овога излази, да ~ формална решења о упуту условно отпуштених у казнени завод доносе више, претпостављене полиц. власти: велики жупани по предлозима cCpeских поглавара, а срески поглавари по предлозима општинских су-“ дова. (В. полицијски надзор). |

ac ye И