Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

сваком на знање дати, не би ли се како господар исте ствари нашао; ако ли би ствар више од 12 двадесетака. вредела, онда ћеш морзти јавити среском или окружном начелнику, који ће својим начичом по потреби и преко новина, објаОвај законски пропис као што се види, прописује находнику – ствари _ двојаке дужности: једне за случај кад се зна ко је сопственик или држалац изгубљене ствари, а друге за случај кад је он непознат.

У првом случају, т. ј. кад се по знацима или обележјима на овој ствари (н. пр. урезано име и т. п.) – или по другим околностима; зна, чија. је ствар, находник је дужан да на· ђену ствар одмах преда њеном соп– ственику, односно последњем држаоцу, а у другом случају да о наласку одмах извести надлежну власт: месну (општинску) ако ствар не вреди више од 1—12 двадесетака. (цванцика), односно од 4—48 динара. (чл. 1 уредбе о убрзању рада код · судских и иследних власти) или среског односно окружног начелника ако је ствар веће вредности.

Закон још ставља, у дужност на– ходнику, да нађену ствар — која му

је уступљена на уживање — врати | сопственику, ако би је овај затражио у одређеном року (8 245). – По већ наведеном законском пропису (8242.) власти су дужне, да уобичајеним начином (добошем, излепљеним објавама, објавом у дневним листовима) — а, ако је ствар од веће вредности и ако се с основом може веровати да ју је изгубило лице из другог места огласом у Службеним Новинама. oGaHaHe | налазак ствари, описујући је уопште или по_ вршно, т. ј. неизлажући ближе осо– бине њене, и да позову онога, који ју

је изгубио, да им се с потребним до-

232

Изг

казима пријави и ствар прими. У овој обзнани мора се одредити и рок — који власт за, довољан нађе према приликама, али не дужи од године дана, рачунајући од последњег огmaca (S 245 Гр. 3. у вези са 5 121 Ip. ОДП.

Даље дужности власти изложене су у овим прописима, Гр. 3.:

а) „5 243. Ако би после објављења нађене ствари прилично времена, протекло, и господар се ствари показао не би, онда ће се речена ствар или код находника, ако би безбедно било, оставити, или код суда, или код кога другог причувати; ако ли се нека ствар очувати не би могла, онда ће се јавно продати, и цена уставити и причувати.“ Кад се има узети да је протекло „прилично времена“, и да ли ће се нађена ствар оставити код находника, или кога другог, или предати суду, или јавно . продати, – одлучује власт према специјалним околностима. и с обзиром на главни циљ који се овим Има постићи: да се ствар односно њена цена (ако би морала бити продата) обезбеди од евентуалне пропасти. 6) 5 245. Ако се господар ствари за једну годину дана не покаже, онда, ће се ствар нађена или цена предати находнику, који ће властан бити њу као савесни притежатељ употребити, и њом користити се; тако, да он дужан буде, ствар или цену, ако би се господар за три године показао, њему натраг вратити, задржавши ползу и корист за себе; ако би се пак тосподар ствари тек после три године јавио, да већ ни за саму ствар одговарати дужан не буде, 0сим случаја непоштена мишлења или преваре, која варалици не треба да помаже“.