Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

20

је принуђени хтео да изврши оно,

_ насилно одузимање покретних стеа-

– Изн 242

што се од њега захтева, и да није сила, против њега употребљена. била, постоји само покушај разбојничке изнуде. Сила противу лица постоји, 'и кад је један зао пас употребљен као оруђе. (Снага, која је употребљена, за, савлађивање отпора, не мора бити телесна. Тако сила противу лица постоји, и кад се је ко опио извесним наркотичним средствима, било да је он био принуђен од изнудитеља на удисање, било да, је за време спавања опијен... Карактеристика = је силе: насилно деловање на субетанцију т. ј. насиље. Њен је пак циљ: утицање на образовање воље...“

Главна | разлика између ~ разбојничке изнуде и разбојништва у томе је, што разбојништво увек. има, за, Циљ

ти, дакле материјалну корист (5 237),

6) „По 5 246 казн. зак. казни се изнуда под претњом, да ће се у будућности, у извесном протеку времена, учинити неко зло, ако нападнути не изврши оно, што иИзнудилац од њега тражи. Претња је, дакле, код дела из 5 246 казн. зак. управљена на неко будуће зло. Кад је међутим истрагом утврђено да је опужени, затекавши тужиоца у својој кући, овоме подвикнуо: „пиши квите, иначе ће сад да ти глава оде“, онда овде стоји изнуда под претњом зла (убиства), које би се имало с места догодити, са чега и ово дело по казнимости долази под 5 250 казн. зак., који оваку изнуду, где је изнудилац претио да ће кога с места убити или осакатити, ~ уподобљава 'разбојништву." (Бр. 4798) 1902 т.).

2. Опасна изнуда. Ова изнуда

док појам изнуде обухвата, као што | предвиђена је у 8 249, који гласи:

смо видели, и материјалну и моралну корист,

Поред овога, код разбојништва се ствар увек насилно одузима а код разбојничке изнуде предаје под притиском претње или силе.

За ову врсту изнуде надлежамл је поротни суд (чл. 12 тач. 2. зак. O пороти).

О. К. О. објашњено је:

а) „У 5 250 казн. зак. тражи се

„Кад је ко за цел насилног изнуђивања претио да ће кога убити, ватром попалити, или водом преплавити, или да ће му другу какву велику штету учинити, да се казни робијом до пет година.

За постојање овог дела потребна. је

дакле, претња убиством, паљевинох, поплавом или каквом другом „великом штетом." Сва ова зла по својој

да изнуђач прети, да ће кога с | Природи подобна су, да у много ја-

места убити или осакатити или да је силу с места употребио, и кад ово све буде, закон такву пзнуду равна разбојништву и даје пороти да она свој CyyL изрекне.

чој мери од осталих зала (изузев оних у 5 250) утичу на слободу одлучивања, и зато се ова изнуда сматра као опасна.

Претња убиством обухваћена, је и

Ове дотле док претња има да се|разбојничком изнудом, али се код изврши у ближој или даљој бу-|Оове тражи да је опасност од убиства, дућности, а. не одмах, с места, до- | непосредна, садашња („с места“), тле је она. предмет о коме говоре 58 | Док је код опасне изнуде она више 247 или 249 казн. зак. који су | Или мање удаљена.

изузети од надлежности поротног

„Велика штета“ не мора се састо-

суда“ (Бр. 1511/1891 т.), И јати у каквом кривичном делу; она

a? O кеј: