Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

У „општа правила“ за, ислеђење лочиних и преступних дела могу се још уврстити и одредбе о иследчим сведоцима (8 28), месној надлежности (5 35) и о искључењу иследнихт органа (5 43), јер су и ове одредбе општег карактера и имају се стриктно примењивати на сва ислеђења по

_ овим делима.

_ Према 0. К. С. Бр. 4086/1886 г. и распису Мин. У. Д. ПБр. 13.365 од исте год. (Пол. Збор., стр. 1303), за иследне сведоке могу се узимати само они грађани, које општински одбор изабере у смислу овог зак. прописа.

0 месној надлежности товори се у глави четвртој зак, о пост. суд. у кривич. делима, и све што је тамо у погледу ове надлежности речено за судове, важи и за иследне власти.

За, расправу сукоба о надлежности за извиђање злочина и преступа

_ између самих иследних власти, или

између ових и осталих власти, над-

лежан је Касац. Суд (чл. 110 Устава, 5 41 кривич. суд. пост. 5 8 зак.

о устројству Касац, Суда, 5 7 зак. о

среским и градским судовима и У

25. зак. о устројству војних судова) По 5 43. Кр. О. П. злочине и пре-

ступе не могу ислеђивати: а) лица

_ која су извршеним делом повређени или оштећена; 6) која су са повређеним или оштећеним у свези брачној или у задрузи, или у сродству: по крви у усходећој или иисходећој линији до ког било степена, у побочној линији до четвртог степе'на, а по тазбини до трећег степена; в) који су са повређеним или оштећеним у духовном сродству (кумству) или у односу: тутора, поочима, ранитеља. и рањеника, или повериоца и дужника, или који су с оптуженим у доказном – непријатељству.

Овај законски пропис важи и за ислеђење иступних дела (8 12. полиц, уредбе). ИО ву

"Ист

0. К. С. објашњено је:

а) „Код кумства равнодушна је ствар ко кога крштава, јер закон сматра сва, кумства за једнака“. (Бр. 13620/1908).

6) „Сродство, као основ за рекузацију по 8 43. кривич. суд. пост. може се доказивати уверењем општинског суда.“ (Бр. 11017] 1909 T:).

Законом о кривич. суд. пост. још је прописано:

„5 44. Ако ислеђујућа полицијска власт, код које би се случај искључења. догодио, не би ни сама, ни на захтевање дотичне стране замену учинила, може се страна противу тога жалити првостепеном суду, и ово је суд ! дужан најдаље за три дана решити, и то решење извршно је... Жалбе за. замену не заустављају ислеђење, но ако се ова замена уважи, ислеђење ће се понова учинити ако жалитељ са основом то захтева.“

„8 45. Ако би ислеђујући званичник знао за препреке, казне у 5 43, па не би ни сам ни на захтевање дотичне стране замену или сам учинио, или за такву претпостављену власт молио, и ислеђење се доцније уништи и сасвим ивнова. нареди, то ће трошак учињен новим иИслеђењем пасти њему на терет“. (8. Бертијонаж, Вештачење, Војни судови, Градски и срески судови, Докази, Жалбе, Извршење судеких одлука, Идентификовање лица, Иступи, Претрес, Притвор, Сведоци, Увиђај.)

Иступи. — Према 5 1 К. 3. иступи су она „казнима дела“ за које закони доносе затвор до месец дана или новчану казну до 300 динара. Ова квалификација одређује се према казни прописаној законом, а не пре-