Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

исто | i 285 | Mor

шења о иступним делима, како општинских тако и државних ПОлицијских власти, имају се предавати и у празничан дан, ако је овај последњи дан рока за, жалбу. Према. овоме, за ове жалбе не важи У 15 кривич. суд. пост., т, ј. оне се не могу подносити VW, првог дана по празнику.

Изложене одредбе односе се Ha. JICтупе из Ш части кан. зак., али оне, по правилу, важе и за иступе предвипене специјалним законима, у колико овим законима није друкчије наређено.

ПОДЕЛА ИСТУПНИХ ДЕЛА

Према начину свога постанка, сва иступна, дела, деле се у две главне групе: а) она која су инкриминигана редовним законодавним путем, % 6) она која су инкриминисана наредбама или правилима или уредбама надлежних · административнит власти на основу специјалног законског 06лашења (бланкетно казнено законодавство), У овом погледу нарочито су важне локалне наредбе, које полицијске и општинске власти издају на основу овлашћења, које им да је 5 326 К. 3. Да, би ове наредбе имале законске важности, морају истпуњавати услове прописане ~расписом Мин. Ун. Д. од 6 априла, 1904 г., Бр. 11507, који тласи:

„Овака, наредба, која се на, основу

5 326 издје, мора бити општег карактера и претходно објављена, гра-

ђанима.

2. Свака таква наредба, треба, да, штити интересе сигурности личне и Чмовне, јавног морала, реда и мира.

3. Њоме се уређују само они јавни односи, који нису предвиђе. ни ни у каквом другом специјалном закону, 90 за њих је према природи њиховој надлежна полицијека, власт.

Из тога излази да се по У 326 не могу и“ у ком случају решава- ти спорови међу приватнима, у ко јима није ангажован какав јавни. интерес“. :

% %

У погледу извиђања и пресуђења у пракси се разликују ове чегири · калегорије иступа, sa које су надлежне полицијске и општинске | власти: у

1. Иступи из ПТ части казненог законика, за чије извиђање и пресуђење постоји нарочити поступак Полицијска. У редба, : |I

2. Herymu предвиђени – специјал– ним законима, који се извиђају | пресуђују по специјалним постутпцима (иступи казними по закону 0: лову, шумама ИТД.)

3. Иступи. предвиђени – специјал ним законима који се, по изречном законском наређењу, звиђају и пресуђују mo полицијској уредби. (иступи из закона о унапређењу воћарства, сточарства, 0 унпмшштењу штетних животиња и биљака, из за кона о риболову, бањама итд.).

4. Иступи, који се кажњавају по специјалним законима, ал за чије извиђање ~ пресуђење није прописан никакав поступак, те се с тога, по сили прилика и уобичајеној пра-– кеси, извиђају по полицијској уред6%. У ову категоритт спадају MW OM иступи, за које је специјалним зако- нима одређена надлежност власти 80 | разматрање жалби, као M. рок а коме се ове имају подносити, ал за | које не постоје никаква. специјална | наређ ња у погледу извађања џ. оце- не доказа (иступи из закона O местима, по уредби о меганама % ка“ фанама, из закона о радњама, сеоским дућаничма, по закону о ваштити 00 сточних зарза, о осигурању рад