Politička istorija Srbije u drugoj polovini devetnaestog veka. Knj. 4, Druga polovina vladavine kralja Aleksandra I do ugašenja dinastije Obrenovića : 1897-1903.

КОМБИНАЦИЈА УМЕРЕНИХ ЕЛЕМЕНАТА НА ВЛАДИ 101

ХШ.

Шта се почело шаптати. — Краљ Александар је био прикривен, нерадо је волео да му свак завири у душу, чувао је сваки свој осећај, сваку своју интимну мисао, жељу и намеру. То је наводило његову најближу околину, не изузев ни његова оца, да мисле, да је Краљ Александар сложан са намерама, које су му, које кад износили, а у његовом интересу, и отац, и Краљевски Намесници, и разне владе, поједини министри, повереници и пријатељи. Међу тим, и ако је у већини случајева изгледао да нешто одобрава, да ва нешто пристаје, он је притајао сваку своју праву мисао, све донде, док не би дошао згодан моменат да је у дело приведе, а све друго да тиме потре, кад кад заједно са носиоцима свију њему супротних мисли и намера. Од куд је дошла ова притворна црта краљева, ми не можемо знати, као што је у опште цело духовно биће Обренсвића УМ. чудно и необично, и ако је само недостатак моралног постојанства у његову карактеру јасан и видан.

Тој прикривености Краља Александра има се приписати и тај факт, који на први поглед изгледа необичан: да се он, као син, показивао потпуно предан оцу, кад је он ту; а исто тако и мајци, кад је опет она ту, и ако се већ у целом свету знало, да су Милан и Наталија оличена, неизмирљива супротност. И у тој супротности изгледаше Краљ Александар погодан и за једну и за другу страну, и то не само у љубави, но и у послушности.

Такав је био Краљ Александар и у пословима и одношајима, који се не могаху радити без сведока, без сарадника, без људи позваних, као што су н. пр. министри, да такође утичу на послове, да и своја мишљења и назоре одрже у интересу своје дужности и савести. А како ли је дубока била његова тајанственост, кад се тицала само његових осећаја, жеља и прохтева, о којима он није морао другоме давати рачуна ни примати туђе мишљења. Ту је

Краљ Александар, као што је и на делу показао, био јединствен, недостижан.

Област та, у којој је он сам господарио кроз читав низ година, беше предео његова срца, његова љубав.

Описујући учестана путовања краљева к мајци у Бијарици њене учестане доласке у Београд (у току 1894, 95, 96 и 97) ми смо скренули већ пажњу на привлачну тачку, која је та путовања и гостовања у знатном делу проузроковала. Казали смо, да то беше дворска госпођа краљице Наталије, Драга удова Машин. И кад смо то још онда казали, нисмо то учинили што би смо мии други шири кругови то још тада знали, но на основу догађаја, који су тек доцније настали, а у овом времену имали свој фатални зачетак. Склоности Краља Александра према именованој удовици, биле су тајна за свакога, па у почетку и за најближу околину краљеву, с којом је он живео и дан и ноћ. Доцније се, дабогме, много што шта није могло и у интимним одношајима краљевим са свим сакрити ; али је своју праву намеру, која је проистицала из његове