Politička istorija Srbije u drugoj polovini devetnaestog veka. Knj. 4, Druga polovina vladavine kralja Aleksandra I do ugašenja dinastije Obrenovića : 1897-1903.

102 ЖИВ. ЖИВАНОВИЋ

недоличне љубави, Краљ Александар крио и вешто сакрио до последњег дана, до последњег сата, кад ју је сам, у пуној наготи и безобзирности објавио.

Краљица Наталија била је последњи пут у Београду, као што знамо, преко лета 1897. које је бављење завршила сјајним „Калимегданским свечаностима“. Испраћајући матер, управо одлазећи с њоме заједно и њеном пратњом из Београда, Краљ је, по виђењу с оцем у Бечу и после бављења у Карлсбаду, опет отишао у Би, јариц, мајци у походе и ту остао све до 22. новембра. За тим јекао што знамо, отишао у Париз и с оцем дошао 7. окт. у Београд и — одмах изазвао промену, која је и завршена доласком кабинета др. Владана Ђорђевића од 11. окт. 1897. на управу земље; а с тим у вези дошло је и стално настањење Краља Милана у Србији; а то ће рећи, уједно и престанак доласка краљице Наталије у Београд.

Скоро једновремено, дугогодишња дворска госпођа Драга Машин оставља своје и пријатно и лукративно место, моли за отпуст, који јој краљица Наталија и даје, и Драга Машин долази у Београд.

Са свим нечујно, бивша дворска госпођа настањује се у Београду, опет подаље од живога саобраћаја и центра престоничког, на углу „Зорине“ и „Светосавске“ улице у доста лепој кући, коју је озидао за се Енглез Макензије, а прекупио Настас Антоновић. Исто тако повучено је и живела у тој кући, са своје две сестреи два брата, од којих би млађи доносио у порцијама јело из суседне гостионице „Славије“. Кад би излазиза у варош, увек би то чинила на колима, а тако би се и враћала кући. И ако је ту купу само једна, у то време, одвајала од куће писца о. д. (у улици Св. Саве), он се слабо интересовао за све то, колико да свега тога није ни било ту. Ништа веће интересовање није било, по свој прилици, ни у другога суседства, а још мање у осталих грађана Београда. Свак седи где хоће и живи по својој могућности и укусу, па такоим Драга Машин бивша дворска госпођа. Наравно, ником у први мах није падало на ум да разбира, како то, да једна удовица с малом пенсијом из удовичког фонда, уз то са приличним бројем деце свога пок. оца, који такође живљаху само од пензије из удовичког фонда, у колико су била малолетна или као неудата, како то да, дакле, та удовица држи велику кућу, вози се на фијакеру ит. д.

Мало по мало, удовица на углу добија одличне посете, у које се може убројати госпођа и кћи председника министар. др. Владана Ђорђевића. То већ постаје интересантно, за оне бар, који то често гледају и хоће о томе да размишљају. Не само то, но и Краљ Александар, који није волео шетње пешке, а најмање кроз варош, од времена на време, са једним и два официра, могаше се видети да хвата уз Светосавску улицу, држећи се вазда леве стране, на којој седи, у кући на углу, бивша дворска госпођа Драга Машин. Сусед Пера Тодоровић, чија је кућа на супротном углу „Зорине“ и „Светосавске“ улице, тачно спрам куће у којој је Драга Машин,