Politička istorija Srbije u drugoj polovini devetnaestog veka. Knj. 1, Od Sveto-Andrejske Skupštine do proglasa nezavisnosti Srbije : 1858-1878

164 ЖИВ. ЖИВАНОВИЋ

Скупштина не прима овај захтев Грујићев, и жели да он остане и даље њен председник. А кад му и поновљену молбу скупштина одби, он онда ин са своје стране изјави да и њему, при садашњем стању и таквој жељи скупштине, не допушта част да сам напусти поверену му дужност, па остаје и даље да је извршује, изјављујући даље: „да он као председник не заступа овде никакову партију и да ће без призрења дати реч свакоме који је захте“.

И прва је реч била дата једноме, који је напао његов јучерашњи избор. Кад су остали сви повикали да се пређе на ствар, председник је одговорио, да и он види да говорник не говори о ствари која је на реду; „али почем, вели, изгледа да ће говорник да говори против њега, председника, он неће да га позива на ред, ни да му закраћује реч“. Колико парламентарно и либерално! Кад је пак исти говорник почео питати и чудити се, како да нема овде лика Кнежева, сва је скупштина одговорила једнодушним одзивом: „Живео владалац српски, Кнез Михаило“ — Скупштина, клонећи се свачијих изазивања и даљих сукоба, исто тако не прими ни предлог Александра Сандића, да се одашље „један одбор“ који ће да пита владу, што је скупштини отказала први локал.

Једва се прешло, најпосле, на посао: претрес и усвајање нових „Правила целокупне омладине“, којима су, као целисходнијим, замењена новосадска лањска правила.

По новим правилима: Родољуби из свију српских земаља и крајева, и од свуда где их има, сједињени за просвету и напредак народа, представљају „Целокупну Омладину Српску или Младо Српство“. — Целокупна Омладина тежи да на основу истине, а са помоћу науке, утврди и унапреди народ српски. Скупштина целокупне омладине чисто је књижевна и научна. На њој се већа о условима људског развића и узвишености, о условима народне снаге и величине, о предању и о живом духу Срба, о народним наравима и установама, о друштвеним врлинама, и о свима јемствима за просвету и слободу народа. — У својој радњи скупштина се дели на толико одсека, колико је у њој разних струка науке заступљено. — Члан Скупштине може бити сваки Србин који је навршио 18 година, који пристаје да улаже у благајну целокупне омладине српске по десет гроша или једну форинту сваке године. — Целокупна омладина српска исповеда своја начела свету на видику. — Скупштина целокупне омладине бира из своје средине годишњи одбор, који ће је заступати кад она наделу није. Тај одбор служиће и као средсреда за све патриотске Задруге, које би хтеле да се узајамно потпомажу у радњи за напредак народа. — Све омладинске задруге које припадају целокупној омладини српској, као ни сви чланови те омладине, дужни су да потпомажу Годишњи Одбор њен, кад овај извршује закључења Омладинске Скупштине. — Закључења у име целокупне омладине српске, само скупштина те омладине доносити може. Скупштинска закључења само се скупштином тумачити, преиначити, допуњавати, замењивати или сасвим укинути могу... „Тако