Politička istorija Srbije u drugoj polovini devetnaestog veka. Knj. 1, Od Sveto-Andrejske Skupštine do proglasa nezavisnosti Srbije : 1858-1878

76 жив. ЖИВАНОВИЋ

зоваће се из броја људи, равног четвртој части пореских глава, и узевши у то најмлађе, па до потпуно одређеног броја.

Политички значај ове војничке организације и увођења народа у војничке дужности, јавно је изражен у самом закону (8. 1.) где се циљ и задаћа војске народне означава: да је за одбрану земље и за одржање права Кнежевства. Офанзивни карактер ове одредбе јасан је, а зна се ко би, с поља, могао уништити нашу земљу и права Кнежевства. Али служи на част савременоме нараштају, и ондашњем Кнезу, да су овако јасно и у једном војничком закону истицали сигурност и права Србије. Таквим се програмом и успевало !

Од закона, који нису раније спремљени, а на истој Преображењској Скупштини решени, јесте Закон, или боље, допуна Закона о Наследству Престола од 20. октобра 1859, која допуна од 17. августа 1861, садржи у неких девет 85.5. одредбе о владаочевом тестаменту и наименовању евентуалног наследника престола „ради обезбеђења наследства у племену Његове Светлости Књаза“.

Као што се зна, Кнез Михаило, будући у најбољим годинама, није у погледу наименовања наследника чинио употребу од овог закона. Он је се са књегињом прећутно раздвојио, и сви знаци говоре, да је помишљао на нову женидбу, и смрт га је затекла без тестамента, и без опредељеног наследника.

Но, најважнији су, без сумње закони политичког замашаја, који су на Преображењској Скупштини утврђени: Закон о Народној Скупштини; и Закон о Државном Савету.

Закон о Народној Скупштини био је, као што знамо, дакле већ трећи од 1858; а Закон о Држ, Савету први је у свом роду од 1858, када је Народна Скупштина такође потресла стару автономију Савета, засновану на тачки 17. „турског“ Устава. Нови Закон од 1861. са свим је Саветнике довео у ред осталих државних чиновника, ма да је Савету оставио законодавну власт, коју је и дотле имао. Но, да идемо редом.

МИХАИЛО М. ОБРЕНОВИЋ Ш — Књаз Српски

По саслушању Св.-Преображенске ванредне Скупштине, а са сагласијем Совјета, определили смо и опредељавамо

ЗАКОН О НАРОДНОЈ СКУПШТИНИ

5 1. Народна Скупштина састоји се из слободно избраних посланика народних. 5 2. Народна Скупштина може према отачаственој потреби бити или обична или велика. — 5 3. На обичним

1: Објављујући нови Закон о народној војсци, „Српске Новине“, доносе и први „нумерични списак“, или бројно стање њене „прве класе“, која је одмах износила 50.500 обвезника, као четвртина од пореских глава тога времена. А по роду оружја било је „солдати“, и то: пешака 45.844, коњаника 2467, тобџија 1200, пионира 985; а ови су формирати: у 62 батаљона, 26 ескадрона и 6. батерија.

Главне територијалне прве команде биле су: ! Дрино-савска (у којој су лазила 3 округа), П Јужно-моравска (са 3. округа), Ш Тимочка (са 4 окр.), У Источно-моравска (са 2 окр, и У Западно-моравска (са 5 округа). Свега: 17 округа, 61 срез и 1060 општина, на основу којих је учињена и ова прва војничка подела вемље,