Politička istorija Srbije u drugoj polovini devetnaestog veka. Knj. 2, Od proglasa nezavisnosti Srbije do abdikacije kralja Milana : 1878-1889.

РАДИКАЛНА СТРАНКА НА ВЛАДИ.

1,

Ново радикално Министарство пред Скупштином. — После петодневце паузе, од почетка до решења министарске кризе, сазвата је Народна Скупштина у свој ХУГ. састанак, 21. децембра.

Прво што је имала да саслуша, био је указ, којим се уважава оставка Савезне, и постављање Радикалне владе. За тим је узео реч Сава Грујић, председник новог Министарства и у пет тачака изнео програм нове владе. У унутрашњој политици, нова ће влада тежити за тим „да се слобода с редом измири“; у финансиској политици „и овој влади, као пређашњој, биће политика штедње у свима гранама државне управе“; Уставно питање остаје отворено, и „садашња влада остаје при томе, да се на истоме и даље ради и проучава“, „како би се, у току времена могао Устав изнети пред Уставотворну Скупштину на решавање“ са овим интересантним додатком: „пошто се за то добије овлашћење са највишег места,“ Овим је додатком констатовано: да је овлашћење, које је већ имала Савезна влада, и која је образовала и Уставотворни одбор, повучено, а даље извођење Уставне реформе учињено зависним од новог овлашћења „са највишег места“; влада ће, у погледу војске тежити „да одбранбена снага земље још боље ојача“, „не дирајући никако у основе постојећег кадровског система, који је у нас усвојен“, изјава, која стоји у дијаметралној супротности са програмом Радикалне Странке и са личним мишљењем новог председ, министарства, који је пре неких петнаест година, због таквог свог мишљења демонстративно искључен из војске; гетрога тиатиг! Спољна политика „биће политика мира и пријатељства са свима државама, на основу-поштовања узајамних интереса“: а нарочито, вели даље председник Министарства доста загонетно: „биће нам драго да заслужимо благонаклоност сила, које су радиле и раде на самоопредељењу и слободном развитку народа на европском Истоку“. Како је ово поље, које припада ресору г. Франасовића, човеку краља Милана који тера аустро-филску политику, и чувару државних тајана из дипломатске области, а председник Министарства је познати русофил, онда се обе ове силе, Русија и Аустро-

Пол. Ист. Србије 23