Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

ЛУК ЦРНИ | 101

Земљиште за прошаводњу арпаџика не треба нарочито ђубрити; обична баштенска земља одговара потпуно, јер усев арпаџика не сме да расте бујно. Арпаџик мора да расте споро, да буде чврст, издржљив и добро обучен у кошуљице, за то се не сме ни наводњавати. Али земља мора бити дубоко урађена и што ситније издробљена, без грудвица и сасвим поравњена. За усев арпаџика праве се леје око ! м. ширине, а у дужини око 15 м.

Сеје се почетком Марта месеца густо, омашке, рачунајући по 30 —40 грама семена на 1 м. [|]. На слабијој земљи баца се мање семена, а на јачој више. Пре сејања важно је да се испита и утврди колико % клија, па према том да се тачно одреди количина семена. Јер не ваља, ако семе ретко никне, добивене главичице биће за арпаџик сувише крупне и неупотребљиве, т. зв. „Главичурак“, а за употребу као лук сувише ситне, дакле без вредности. Рачуна се да 1 кгр. семена може да донесе 100 кгр. арпаџика, који заузима и расте на 25 —30 м. [|] леје.

Семе треба подједнако да се расеје, пазећи да не падне на неко место сувише густо, а на друго опет ретко, јер ће и арпаџик бити негде сувише ситан, а негде главичурак. За то је практично смешати семе са ситним песком, пепелом или ситном земљом, па тако сејати у смеси.

Посејано семе треба да се покрије танким слојем компоста, или друге црнице, или пак песка, па потаба или сабије ваљком.

У околини Београда сеје се арпаџично семе у широке и плитке. редове, који се извлаче широком мотиком тако, да се са земљом из другог реда покрива први ред.

Док усев не никне и мало не ојача, добро је заливати и то, кантом и решетком одозгор. Изникао усев за арпаџик не може да се окопава, он се само плеви. Ако је семе ретко изникло, или ако је иначе остао усев редак, не сме се оставити за арпаџик, најбоље је разредити га још више на 15 с/м раздаљине, тако ће се бар ситније главице за потрошњу добити.

За сво време пораста мора усев арпаџика редовно да се плеви и чисти од корова, јер трава јако шкоди и хоће потпуно да угуши усев; ако је могуће свака леја треба да се оплеви по један пут недељно. Обично задовољава се са три плевљења. Рачуна се, да један раденик може дневно по 4#—5 леја да оплеви.

Кад арпаџик потпуно узре, треба по лепом сувом времену да се извади из земље; вађење почиње при крају лета Августа месеца, или како народ рачуна о Св. Илији. Извађен оставља се не-