Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

166 САЛАТА

ском месту. Летњим сортама више одговара хладнији положај, заклоњен од Југа и сунчеве жеге, а за зимску салату подеснији је топал и заклоњен од севера.

Земљиште треба добро да се припреми и сразмерно дубоко уради. Салата воли ђубрење угорелим ђубретом, јер успева најбоље на плодном земљишту са много хумуса и биљске хране, али ђубрити треба само горњи слој земље, пошто Салата не тражи храну у дубини. Иначе у погледу врсте земљишта није пробирач, јер народ каже: „Салату не гоји земља, него вода !“

Салата може да се произведе сејањем на стално место, па кад изникне, да се разреди на прописно растојање. А, може да се предходно произведе расад у семеништу, па за тим пресади на стално место. Овај други начин бољи је од првога у толико, што се добијају лепше главице и рационалније искоришћује земљиште, јер се не заузима одмах у првом времену целокупан простор. За то се у главном, производња помоћу расада узима у обзир, при опису гајења Салате.

У одређенуи припремљену леју за производњу расада салате, треба посејати семе оређе. Може да се сеје омашке или на блиске редове, али сваки пут ретко, јер салата већ у прво доба живота тражи простора, да развија лишће у ширину. Семе не сме да се затрпа дубоко, довољно је, да се усев покрије само танким слојем компоста или прегорелог ђубрета, за тим утаба и залије.

Семена треба 5 грама на !м.[ |. Од тога се добија просечно око 2000 струкова расада, са којом количином може да се засади око 15 ар земљишта. Ако семе ређе клија, онда треба узети више, према % клијавости.

Биљка салате не сме да застане у порасту, од ницања усева па све до бербе главице, јер чим застане због суше, слабог земљишта или других узрока, одмах креће у семе. За то за семениште мора леја дубље да се уради и горњи слој земље оснажи са прегорелим ђубретом.

Кад усев изникне и ако се на неком месту покаже гушћи, треба разредити биљчице на прописно растојање. За то треба плевити, ситнити земљу. да се не окоре и редовно, односно често заливати.

Расад салате приспева за пресађивање обично после месец дана.

Не ваља сачекати да заматори, боље је пресадити млађи расад него старији, јер тада биљка мање болује; довољно је кад развије 4—5 листа. Пред вађењем расада, треба леја добро да се натопи водом. Да се пресађује Салата, најбоље је по облачном времену и пред