Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

49

КЕЛЕРАБА

Вгазујса ојегасеа [. уаг. гопоујоде5. Синоними: Кораба, Гумасти купус, Колерабица на земљо.

Племе : Крсташице (СтисНегае). — Постојбина: Западна Европа. Постала је културом из исте првобитне биљке, из које је постао и купус. Иначе познато поврће од памтивека у Европи и :

Малој Азији. Још стари Јевреји били су познати љубитељи пресне келерабе исто као и данашњи. У ствари, келераба је двогодишња биљка, а баштовански искоришћава се само првогодишњи облик. Лишће: цело на дугачким дршкама. — Стабло: прве године при земљи одебљало, грудвасто, у коме је резервисана храна за будуће цветоносно стабло и семе: споља може бити плаве, црвене и јасно зелене боје. Плодоносно стабло избија по правилу идуће године. — Семе је ситно, округло, црнкасто : 1 л. мери око 700 грама, а у 1 грам иде око 400 зрна. Клијавост траје 6 година, а ниче за 5—6 дана.

Келераба се гаји ради употребе првогодишњег округлог, грудвастог стабла, Бечка рана Келераба. које се састоји из сочне беле масе и служи као укусно поврће. Треба Келерабу брати док је млађа, јер кад заматори, хоће да „окрпави“ т.ј. да изгуби сочност и укус.

За Келерабу треба најпре да се произведе расад, било под

прозорима, или у отвореној леји, који се после расађује на стално место.

Воли добро урађено баштенско земљиште, које може да се

залива, јер Келераба не сме да застане у свом порасту, иначе ће потерати у семе.

Време сејања разно је према раностасности сорте. Брзостасне сорте сеју се више пута преко године. Може и сваких 15 дана, почев од Фебруара месеца под стаклом, а за тим напоље све до Јуна. Растојање сађења је 30 сјм, струк од струка. Раностасне

Келерабе могу згодно да се саде и између редова карфиола, патлиџана и т. Д.

Поврће