Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

КРАСТАВАЦ 61.

остави 2—4 струка, према том, да лису оџаци прављени на већем, или мањем растојању.

Земљу ваља одржавати чисту, плевљењем и окопавањем, а када биљке у порасту одмакну, добро је и загрнути их до врата. Треба имати у виду и ту околност, да Краставац пушта жиле у ширину близу површине земље, за то се мора усев плитко копкати..

Пошто у првом времену краставци споро напредују, то може, док се они развију, између редова да се одгаји неки други, брзостасни повртарски усев, као: салата, ротквице, боранија ниска, а нарочито подесан је кукуруз шећерац, јер он спречава да ветар. мрси вреже.

Заливати Краставце треба само за хладовином, или у вече и и то, натапајући земљу подаље од корена, иначе заливани непосредно уз сам струк, или одгајени у сувоти, дају горке плодове.

Горчина се јавља у Краставцима најпре код саме петељке, па онда напредује постепено, чак до другог краја плода. Е

Веома повољно утиче на пораст, ако се младе биљке краставца заливају размућеним ђубретом од живине, што се може: вршити и близо струкова.

Кад биљка заметне трећи-четврти лист, може да се скреше на два доња листа, из чијих ће пазуха избити две нове вреже, које треба разместити у два супротна правца, Ко хоће може и ове двеврежице опет да скрати на по 2— 3 листа, али треба имати у виду и то, да строго орезивање краставчеве биљке изискује изобиљно. заливање, иначе хоће да застане у порасту.

Где је могуће, корисно је подизање вреже Краставаца на тачке, јер рађају више, а плодови постају лепши и правилнији, не добијају ону бледу страну, којом су обично лежали на земљи, сем тога никада не горче и боље се држе у туршији. Ако се Краставци гаје у оџацима, треба побости тачке у сваки оџак по једну тако, да стоји у косо, па по три заједно спојити т. ј. из 3 оџака 3 тачке свезати при врху. Ако се пак гаје на врсте, онда се тачке из. два реда спајају у виду крова и још свезују и попреко положеним моткама.

Тежња код летње производње јесте та, да се добије што већа количина лепо развијених краставаца за потрошњу преко целог лета. А, осим тога и да се берба продужи и протегне на што више времена, за који циљ треба биљке подмлађивати и стално одржавати у бујној вегетацији. Да се то постигне, мора редовно да се уклања све што покаже знаке сазревања, било то лишће, или плодови, па чак и целе вреже. Нарочито има један период времена,.