Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

КРАСТАВАЦ - 68

За јесењу бербу ситних краставчића, који се остављају у сирће као „туршија“, може да се употребе и биљке пролетњег усева, пошто им се преко лета нарочито омета доношење плодова. Чим се примети који цветни пупољак, одмах га треба откинути и непрестано орезивати развијене вреже тако, да се стално нагони биљка на пуштање млађих огранака. На тај се начин биљка подмлабује и обнавља, а доношење плодова преноси на јесен.

(Осим тога начина, могу се млади заперци летњих краставаца и прпорити (ожилити), те се и на тај начин добијају плодне бујне биљкеуу јесен.

Уобичајени начин производње јесењих краставаца, то је позније сејање. Тај усев изискује нарочиту пажњу јер мора да се развија под врло неповољним условима због топлоте. Посејан лети, млад и нежан усев, често је нападнут од разних болести, Ситан Париски Корнишон. које му ометају пораст, те због тога задоцњава и не стиже да донесе плодове, пре него што наступи хладно време. Ако се пак посеје раније и не подмлађује, донеће плодове сувише рано, док још има у изобиљу летњег крупног краставца.

Према том, врло је важно да се погоди најзгодније време за сејање јесењих краставаца. Једино, ако се усеву осигура нормалан развитак т. ј. ако се брани од болести, ако је посејан на снажном и пођубреном земљишту и ако може још и да се наводњава, могуће је израчунати тачно време сејања.

Под нашим приликама, најзгодније време сејања јесењих краставаца пада на крај Јуна месеца (Видов-дан).

Плодно земљиште треба добро да се припреми и уситни, а за тим да се направе оџаци са угорелим ђубретом или компостом, на растојање од 100—120 сјм, а између редова могу се направити и ваде за пуштање воде.

У сваки оџак треба де се посеје по 5—6 зрна, а кад усев

изникне, треба га разредити, остављајући у сваком оџаку по 3 најлепша струка.