Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

12 КРОМПИР

Чим усев изникне и редови постану приметни, треба прашити, било то ручном мотиком, запрежном копачицом или пак дрљачом; дрљати треба без бојазни, да ће од тога младе биљке страдати.

Кад биљке израсту до 25 сјм. висине, треба поново окопати и то дубље и навући по мало земље на струкове, то да буде као неко претходно мало подгртање, за тим долази главно загртање, кад биљке достигну 40—50 с/м. висине, којом приликом треба навући још више земље око струкова, после чега кромпир не захтева никакво обделавање све до вађења.

Загртање треба обавити пре него што се заметну млади кромпири, јер доцније може бити од штете, а сувише рано огртање не дозвољава окопавање.

На запрежну копачицу може да се утврде нарочите „даске“ за огртање усева; један огртач са коњем може по 15 ха. кромпира дневно да загрне. Обично се пролази огртачем по једанпут у свакој бразди, али боље је прећи два пута у супротном правцу.

Корисно је откидати цвет још у зачетку, чим се појави на кромпиревом усеву, јер се тиме повећава принос бар са 10%, али не треба откидати и лишће.

Пошто биљка Кромпира страда од Пероноспоре, треба прскати раствором плавог камена и креча и то пред прво загртање са 2%, а после 16—20 дана са 3%. На 1 ха. треба потрошити годишње 1000 —1200 л. раствора плавог камена.

За време сушног лета, да не би биљка кромпира застала у порасту, треба заливати, ако је само могуће да се то изведе.

Заливање се може вршити наводњавањем или поливањем одозгор. Једина незгода прекомерног наводњавања та је, што биљка замеће накнадно младе кромпириће, који не могу дозрети, а развијају се на штету главног рода.

Нарочито је од значаја наводњавање брзостасних сорти кромпира, које редовним заливањем сваких, 15 дана по један пут, за време велике суше, дају изванредан резултат.

Ако се помоћу заливања преко целог лета на усев кромпира нанесе воде за један слој укупно од 125 м/м. висине, може принос да се повећа са преко 100%. Напоредном пробом извршеном године 1990, повећали смо принос са 104%, или 1 м5 воде плаћен је са 270 кгр. кромпира, за колико је већи принос дао наводњавани усев према незаливаном.

Кад се сав усев кромпира налази у цвету, време је за одабирање кућица, од којих ће се оставити семе за идућу годину. Да се то правилно изведе, треба заћи по кромпиришту и приткама