Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

КРОМПИР Е 19

обележити биљке, које су најједрије, најмање нападнуте од болести и највише одговарају чистоти сорте, што се по цвету може познати. Из тих оџака треба раније повадити кромпире за семе, док још нису потпуно сазрели; најбоље је кад постигну три четвртине своје редовне крупноће.

Приликом вађења треба поново да се проберу и задрже за семе кромпири једино од оних кућица, које су родније и чији је род лепши и крупнији; поред тога треба да је и здрав и да по боји, облику и др. носи обележје чисте сорте.

Одабране кромпире треба разастрти у танком слоју негде под кровом, у заклону од кише и сунца, али да буду на светлости и ваздуху, те да позелене. Тако може да остану све до јесени, кад наступа време да се зазиме у трапу или подруму.

Остали кромпир, који је намењен потрошњи, треба повадити кад је потпуно сазрео, а то настаје, кад струкови свену и лишће се осуши. Ране сорте треба одмах да се ваде, јер могу проклијати, међутим позне сорте може да остану и за нешто времена дуже у земљи, јер доцкан у јесен престаје наклоност кромпира за клијање.

Кромпир може да се вади ручним алатом, мотиком или ашовом, или пак запрежним нарочитим плугом, а може и обичним плугом за орање. Мотиком може један раденик да извади око 10—12 кгр. кромпира на 1 сат. Специјални плуг двопрежан може дневно да повади кромпир са 1 до 16 ха.

Приликом рада плугом, треба најпре да се изоре сваки трећи ред на целом кромпиришту, за тим се враћа, па од почетка прелази сваки други ред, а најпосле опет од почетка изорава сваки први ред. Таквим распоредом не ометају се раденици, који скупљају изоране кртоле, те је рад много чистији и уреднији.

Извађени кромпири треба да се оставе у тањем слоју на месту, које је промајно и заклоњено од кише, да добро провену, не покривени, јер. у њима вегетација није још сасвим престала. У првом времену, повађени кромпир још дише и живи, за то је опасно покрити га или остављати одмах у трап.

Извесну количину кромпира на пр. ону, која је намењена кућевној потрошњи, и ако је могуће и већу, треба метнути у топлу пећ, из које је тек извађен печен хлеб, да престоји у њој само за 5—6 минута. Том се процедуром уништава клица и кромпир може дуго да се одржи, али тиме се и онеспособљава за усев.

Као просечан принос на ! ха. може да се рачуна од брзостасних ситнијих сорти око 15.000 кгр., од средњестасних сорти