Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

КРОМПИР 19

кромпир држи се у затвореном, здравом, светлом и грејаном оделењу, где ће лепо развити клицу. ј

На 20—30 дана пре сејања, нужно је да се клица привикава на спољни ваздух и сунце, за то сваког сунчаног и топлог дана, мора да се отварају прозори на оделењу. Ако је пак количина кромпира мала, може се износити преко дана и напоље, а с вечера опет, пошто се добро пошкропи водом враћа се натраг у заклон. Последње недеље дана, може да се оставља и преко ноћи напоље, кад год нема опасности од мраза, у противном мора да се заклони.

Крајем Априла или почетком Маја, може исклијали кромпир ла се посади напоље на стално место, али са великом пажњом, да се клица не одвали. За то треба пажљиво руком посадити у земљу сваки кромпир засебно, са клицом окренутом на више и затрпати.

Најподеснија дужина клице је 5—15 сјм, ако је дужа, лако се ломи, а краћа позније стасава.

Може и раније на пр. крајем Марта да се посади исклијали кромпир напоље, али онда треба држати код сваке кућице по мало сламе у приправности, па кад се с вечера покажу знаци хладне ноћи или мраза, треба покрити сламом сваки струк. На тај се начин добија млад кромпир за 3—4 недеље дана раније од обичног сејања, али само ако се за тај циљ употребе искључиво брзостасне сорте.

Има и други начин производње раног кромпира, за који треба чувати зрео кромпир за семе преко редовног времена се јања, све до половине Јула месеца, па у том времену посадити, спуштајући у земљу дубље него кад се обично сеје. Најбоље је, да се претходно ископају рупе ашовом на сваком месту, где ће бити оџак, па у сваку сипа онолико воде, колико је потребно да се на дну направи житко блато. У то блато треба да се пободу кромпири. затрпају земљом и нагазе. После тога следује редовна обрада и нега, а за време суше и заливање. Усев ће после 8—10 дана изнићи, а пре зиме и цветати и образовати младе кромпире, који треба до зиме. да достигну бар половину своје редовне крупноће. |

Кад први мраз спаруши надземне делове биљке, треба струкове скресати, па нагрнути још више земље на оџаке и покрити сламастим ђубретом, сламом, плевом или струготином. Тако зазимљени млади кромпири развијају се и даље под покривачем без сметње од мразева.

На овај начин може у току целе зиме и пролећа да се вади