Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

Да би се могле сталне парне машине корисно да употребљавају, потребно је да су све зграде у близини, а ако је могуће, најбоље је кад је пољопривредно двориште у средини целокупног имања које се обрађује. Кад се пољопривредно двориште не налази у средини имања, а доста је велико, или ако се имање састоји ив неколико делова, онда се треба служити покретним парним машинама, које се према потреби померају с једног места на друго.

Свако пољопривредно двориште треба да има добре пијаће воде у довољној количини, па било то да се вода добија ив обичних бунара или прављених водовода помоћу цеви. Од велике је користи ва пољеку привреду ако у бливини дворишта има и текуће воде. Никад се не треба ослонити на добијање воде из цистерна, јер је питање, да ли ће сакупљене воде у њој увек бити у довољној количини. Осим тога, ако се на пречишћавање воде из цистерне не обрати довољна пажња, она неће одговарати свима здравственим захтевима.

в) Величина дворишта и распоред зграда на њему.

Да би било у дворишту слободног кретања, као и да би се између појединих зграда вршио лакши саобраћај, не треба при одређивању величине дворишта бити штедљив. Стога, пре него што се подигну пољопривредне зграде, треба унапред израчунати колико је потребно простора, како ва смештај стоке, тако и за чување жита и сточне хране која се од дотичног имања може добити. Пошто није економно у почетку подизати и оне зграде које ће тек доцније бити потребне, ипак вато, да би ге величина и облик дворишта могли тачно да одреде, потребно је да се зна и она површина коју ће заувимати вграде што ће се доцније подигнути.

И ако не треба да је двориште скучено, ипак зато оно не сме бити ни сувише велико, јер се код таквог дворишта отежава надвор а и дангуби при преносу, н. пр. хране ва стоку из једне стаје у другу. Најподесније одстојање једне зграде од друге износи 7,5 no 11,0 m, а као најподеснија ширина дворишта ва пољопривредне зграде У“ вима се петогуба до осмогуба ширина главне пољопривредне зграде.

Облик дворишта треба да је ватворена правилна фигура, у колико то. допуштају суседне границе. Најподеснији облик дворишта је затворени квадрат или правоугаоник. Правоугаоник има ту добру страну, што су супротне зграде у бливини, те се тако уштеди доста у времену при прелаву ив једне зграде у другу.

При прављењу распореда зграда на дворишту треба обратити нарочиту пажњу на ово:

1. Зграда ва становање земљорадника треба да има такав положај, да се ив ње може лако прегледати све двориште и да се ив ње може лако долавити до зграда у којима земљорадник има највише посла. С драветвеног гледишта добро је да се стан вемљорадников додирује с традином (баштом), или да је бар у њеној близини.

2. Пољопривредне зграде које треба да су што ближе згради за становање (на мањем имању могу с њом бити и спојене) јесу: перионица, пећи ва пециво, млекара, житница, стаје ва краве и стаје ва теглећу стоку. У већем одстојању могу бити овчарници и наслони