Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

5

ва сено п сламу (појате). Ове појате не треба да су сувише далеко, због преношања сена и сламе. Каванице, млекари ит. д. морају бити у близини оних стаја, у којима се могу отпатци, који се добијају при преради, употребити за храњење стоке.

3. Зграде треба поставити тако једну према другој, да, кад би се случајно у једној згради појавио пожар, заклањање и спасавање осталих зграда не буде тешко. Природно је, да при томе треба обратити пажњу не само на грађење зграда, већ и на кровни покривач.

4. Зграде ва становање, као и стаје ва стоку, треба да су подигнуте на здравом земљишту, нарочито да су заклоњене од јаких ветрова.

-5. Унутрашњост дворишта треба да је таква, да кишница има довољно пада за отицање. Посипањем шљунка и местимичним калдрмисањем одржаваће се потребна чистоћа у дворишту. Пошто свако двориште треба да има пијаћу воду, то треба обратити пажњу на коме ће се месту градити бунар или чесма.

6. Како довожење ка житницама, наслонима, сенарама и ђубриштима, тако и одвожење од њих треба да је што угодније.

7. Сва врата на пољопривредним зградама треба да се отварају у двориште, како би земљорадник из свог стана лако могао да води надзор. За случај потребе могу бити која врата ина другом месту, али она треба да су увек затворена. :

8. Ђубришта треба да су тако направљена да течност не про“ пуштају, да су у близини стаја и да су, помоћу цеви за одвођење мокраће, с њима у вези. У

9. Кад су пољопривредне зграде зидане и покривене несагорљивим градивом, онда се оне могу ближе једна другој подизати, или и са свим једна уз другу. Тим начином уштеђује се, како градиво, тако и време, па и рад, јер су све зграде у близини.

10. Ако се на неком имању налазе и станови за раденике, онда је најбоље ове подићи изван пољопривредног дворишта и то источно или вападно од њега.

Сва дворишта ва пољопривредне зграде деле се, према својој величини, на две групе и то: на мала шли сеоска дворишта и на дворишта за. већа пољска имања. i

а. Мала плп сеоска дворишта.

То су мала дворишта, где је врло често сама зграда ва становање у непосредној вези са осталим зградама за пољопривреду, а често их покрива и заједнички кров. ; i

Код нас нема утврђеног начина по коме би се по нашим селима подизале пољопривредне зграде, као што је то у другим државама. Тамо се у извесним покрајинама одомаћио иввестан начин грађења, па се по њему подижу све зграде за пољопривреду.

Тако н. пр. у Чешкој, Лужици, саксонским Рудним планинама и овде онде по Саксонској и Прајској, где још живе, или су некада живели, Лужички Срби, одомаћио се распоред представљењу сл. 2.,