Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

260

рампа. Позади простора А постављен је простор за центрифуге (В), који је нешто дубљи. С десне стране од простора А налази се хладњача (Е), а позади ове оделење за масло (8), које је ниже од простора у коме су центрифуге, а у које се степеницама силази. У истој висини са простором за масло налази се простор ва хлађење скорупа (С). Једним вратима ова су два простора у вези. Лево од простора ва примање и издавање млека и простора ва центрифуге налаве се: биро (Н), машински простор (1) и казански простор (Е). Испод простора А налави се оделење за гњечење масла (4), у које се улави из машинског простора. Између овог простора и хладњаче налази се један мали простор за хлађење и оставу масла.

Сам ток рада у главном је овај: |

Добивено масно млеко из базена (а), одводи се у вагревач (5), а из овога, помоћу једног олука, спроводи се у центрифуге (с). Помоћу другог олука скоруп се одводи у каде (е), а одавде у два бурета ()) ва израду масла. Посно млеко тече једним олуком у суд за пастерилизирање (ћ) а одатле у један суд. Одатле, помоћу пумпе (1), у олук (1) и долави у басен за посно млеко (К), па се затим пуни у канте. Масло се затим гњечи у суду (та) и одатле иде у простор ва хлађење и чување. Цело покретање врши се парним машинама.

У овом млекару може да се дневно преради до 8000 1 млека.

2. СТАКЛЕНЕ БАШТЕ,

Стаклене баште, или стакларе, су мање или веће зграде ва чување и негу биљака које су донете ив топлих предела, а нашу климу, нарочито у виму, не могу да поднесу. Оне служе и ва то да домаће поврће и биљке раније цветају, па и плод донесу кадим иначе није време. Ове зграде нису ништа друго до ваклони у нашим баштама ва време хладних годишњих времена.

При изради стаклене баште главну пажњу треба обратити на то да она одговара циљу, да је подесна и да је у стању да у њој рано успевају биљке. Архитектонска обрада и украси од мање су важности, једино ако није у питању каква луксувна стаклена башта.

· Најпростије врсте стаклених башта су т. вв. топле леје. Земљиште ва топле леје ископа се, према потреби, плиће или дубље, Јама се ограничи даскама, видом или бетоном у висини једно 30—40 ста ивнад терена. Ширина леја варира између 1,00—-2,00 т, док дужина може бити према потреби. Према томе каква се жели температура код ових леја, напуни се иста свежим коњским ђубретом и покрије косо стакленим крилима. Нагиб овог стакленог покривача треба да је нагнут ка југу, а подесним избором положаја треба да су ове леје ваклоњене од хладних ветрова.

Преко ђубрета наспе се баштенска земља, у коју се васађује поврће, цвеће и т. д. Кад је јака вима, покривају се стаклени провори сламним покривачем, а против сувишног сунчаног зрачења заклања се преплетом од трске или дрвеним капцима.

а