Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

261

За проветравање топлих леја и регулисање топлоте у њима удешена су прозорска крила тако, да се узвишени крај може, према потреби, мање или више отворити.

Да би се могле заклонити разне биљке које су навикле на иввесну топлу климу, као и да би домаће биљке преко зиме могле да клијају, потребно је вештачко загревање, а ово бива у стакленим баштама.

Према висини потребне температуре оне се деле на:

а) гладне стаклене баште. У њима се чувају увек зелене биљке и врсте дрвећа које преко лета код нас успева напољу, док преко зиме потребна им је температура од 2,5—59 С.

Овде спадају и заклони, који имају ва циљ да какву благородну врсту воћа (кајсије, брескве, грожђе ит.д.) сачувају од виме само утицајем сунчаних зракова и да убрзају савревање плодова.

в) умерене пл млаке стаклене баште. Овде се постављају биљке ив умерене јужне и топле северне воне, које код нас успевају преко лета напољу, а зими им је потребна просечна топлота од 109 С.

с) топле стаклене баште. Оне служе ва гајење тропских биљака и вахтевају просечну температуру од 11—25% С. Према развноврсности степена влажности који биљке вахтевају, равликују се још суве п вламсне топле стаклене баште.

д) стаклене баште за расаде. У њима се постиже да цветање биљака и доношење плодова буде раније, када им иначе није време. За брескве и шљиве треба да је умерено топла стаклена башта, за грожђе сува топла, а ва ананас влажна топла стаклена башта.

Свака стаклена башта, ма каквом циљу служила, а и ма какав облик имала, мора биљкама у њој давати што више светлости, свежег ваздуха и довољно топлоте.

Место п положај зграде. Ове зграде треба подизати па оцедном и сувом земљишту и, по могућству, на заклоњеном од северних и источних ветрова. Због тога је добро прислонити их ув какву терасу. Вграда треба да је удаљена од каквог нездравог испарења и да лежи тако високо, да подвемна вода не може ући у њене унутарње просторије. Врло шкодљиво утиче дим из фабричних димњака, ако их има у близини, јер он, не само да шкоди биљкама, већ се слеже на стаклена окна, те тако спречава пропуштање светлости.

Зграда треба тако да лежи, да сунчани враци у свако доба дана и годишњег времена, чак и за њиховог најнижег положаја, могу ући у зграду. Кад је зграда покривена једноводним кровом, онда њен подужни правац треба да је од истока ка западу, а нагнута кровна површина да је окренута југу. Код зграда са двоводним кровом треба увети правац север-југ, како би обе кровне површине равномерно биле ивложене сунцу. Но, према месним приликама и према намењеном циљу зграде, може се и одступити од овога правила.

Оенова зграде. За основу ових зграда правоугаоник се претпоставља. свима осталим облицима, јер се са оваком основом зграда може подићи, не само са најпростијим конструкцијама, већ се добија и бољи