Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

274

роши,то би био уврок многим заразним болестима, г »што би се земљиште инфицирало животињским трулим материјама и постало легло микроорганизама сваке врсте. a

Нарочито у варошима бев канализације крв и ивмет развијају непријатан вадах, не само у дворишту где се коље, већ досађују у внатној мери и суседима. — Тако исто није пријатно ни терање стоке кров варош, док, кад се има јавна кланица која је изван вароши, може се стока прогонити ван вароши, или само кров ва то одређене улице и у одређено време. Саму пак продају стоке најбоље је вршити у непосредној близини кланице — на сточном тргу.

У Немачкој већину варошких кланица подигле су саме општине, али има доста вароши где су кланице у рукама месарских задруга или каквог акционарског предузећа. С обвиром на тачну контролу и вршење свију прописа на кланици, најбоље је да је она у рукама дотичне општине, која на истој поставља и своје чиновнике.

ђ) Зенљиште за кланицу.

Од врло великог значаја је избор подесног земљишта за подивање кланице, јер, ако се при томе учини грешка, не може се доцније поправити. Стога, пре но што се донесе дефинитивно решење, треба оценити све добре и рђаве стране дотичног земљишта, па тек онда приступити решењу. У опште, при бирању земљишта могу се поставити ови услови:

1. Земљиште треба да је изван вароши, али по могућству што ближе саобраћајном средишту, и увек тако да кланица никад не буде у средини будућег проширења вароши.

2. Да је оцедно и суво, а са вароши да је у вези подесним доста широким друмом; да је у вези са железницом, или бар каквим железничким краком. |

3. Земљиште треба изабрати на оној страни вароши са чије се позадине највише дотерује стока. Ово важи само за оне вароши у чијим се позадинама гаји доста стоке, дакле, које своју потребу у стоци подмирују из најближе околине.

4. Ако у бливини вароши протиче каква река, онда у варошима:

бев канализације земљиште за кланицу треба да је на доњем току те реке, а у варошима са канализацијом треба да лежи тако, да течни измети са кланице, по могућетву, што мање пролазе кроз варош ке канале и да ови што даље улазе у реку. Ако се не може наћи подесно вемљиште на доњем току какве реке (испод вароши), или ако нема ни реке ни каквог потока са довољном количином воде, нити постоји канализација, онда смо приморани на кланици правити постројења за пречишћавање измета, и то не само на механички начин, већ пречишћавање треба вршити и хемијским путем. Механичко одвајање чврстих материја потребно је свуда пре пролаза кров варошке канале или где нема какве веће реке.

5. Један од главних услова је да на кланици увек има добре воде и у довољној количини, како ва пиће тако и за прање. За пиће треба рачунати од главе 0,4 то воде, а ва прање двоструку коли

BA