Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

282

Само пак уређење кланице утиче на њену величину из ових равлога. Да се крупна стока охлади, потребно је у сред лета једно 24 сата, а зими, кад је мраз, једно 6—8 сати. Само клање и остало траје 2—3 сата.

Као што смо напоменули, у кланицама за крупну стоку постоје два разна уређења:

а) са сталним дизалицама, којима се грло издигне на више и на истом месту, где је заклано, остаје обешено да се охлади, и

ђ) са покретним дизалицама, помоћу којих се заклано грло,или склони у страну и гурне до већ обешених грла ва хлађење, или се однесе у нарочиту хладњачу, која обравује нарочито оделење кланице ва крупну стоку.

Лако је увидети, да ва кланице са сталним дизалицама треба више простора но ва оне са покретним, јер, при употреби првих, свако место за клање може се у дану само једанпут употребити, док кад се употребе покретне дивалице, свако место ва клање употреби се највише 3 сата ва свако грло, дакле, може се употребити у дану најмање 4 пута. Само, тада је потребан простор за хлађене заклане стоке, у коме грла висе наблизу једна поред других.

П. Клање крупне стоке у малим оделењима.

Овака мала оделења ва клање стоке у Немачкој су предвиђена само на берлинској кланици, док готово на свима француским кланицама предвиђена су ова мала оделења ва клање крупне стоке. Овасе оделења обично предвиђају са обе стране једног пролава у коме се редовно коље ситна стока. По који пут нема овог средњег пролаза.

Величина ових оделења врло је равна. Тако у Руану 5 2х 4,0 = 17,6 та, у Милану 5,2х4,0—20,8 пл= и у Женеви 6,5х 3,5= 22. 75 m”, док код већине кланица (као у Штрасбургу, Турину, Милану, Марсељу, Бечу, Берлину, Паризу и т.д.) површина ових оделења ивноси 40 и 50 тог. Највећа су оделења у Пешти и имају 14,0Х 8,0 = 112,0 таг.

Код ових оделења за клање употребљавају се увек сталне дивалице и за сваку треба предвидети једно 10 та површине.

ПТ. Кланице за ситну етоку.

Код мањих кланица често пута ове су у вези са кланицом ва крупну стоку. Ово се препоручује ив равлога што у малим варошима исти месари кољу и ситну и крупну стоку и тада је вгодније да су обе врсте стоке у истој згради. У неким кланицама ситна се стока коље заједно са свињама, али ово има својих мана. Тако:

а) кад у вароши има и Јевреја, јер њихови месари неће да кољу у истим просторијама у којима се и свиње кољу, и

ђ) кад простор ва шурење свиња није потпуно одвојен од кланице, пошто тада врела пара при шурењу лако може да допре до меса ситне стоке, које је обешено да се хлади, и да га квари.

Пошто је ситна стока сравмерно лака (30—50 kg) и један месар може да подигне сваки комад бев великог напревања, то овде нису