Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

41

само толико јака, да могу да приме потисак од жита. Смањивањем дебљине зида не уштеди се само у цени, већ оваквом поделом спољашност зграде добија допадљивији изглед (сл. 77 и 79).

Зидови од &m висине имају ступце од %5/,; или боје) ста пресека, а поља треба да су до 38 ст дебела. Кад је већа висина, ове се мере сравмерно повећавају, но ипак горњи делови вида могу бити слабији.

Ha место испуне од једне опеке, могу се у приземљу између стубаца изградити стојеће прајске капе :/, опеке дебеле, које, да би противстале потиску од жита, треба сводити у продужном цементном малтеру (1 део цемента, ! део креча и 5 делова песка ) сл. 79:

Oxn. 19. | Ол, 80.

Обимни видови са набојем од креча и песка јевтини су и подесни за наслоне. Праве се до висине од 4 та, а дебели су 50—60 ста; кад је висина већа, праве се дебљи. Велика дебљина потребна је због притиска од ветра.

3 Бондрук са ивиданим пољима прави се до 4 та висине од 15 х.20 ста јаког дрвета, а преко 4 m висине потребно је дрво 18—20 сто. јачине. Ступци од 4 та висине добијају две ригле, од о т висине три, а од6—7 1 висине четири ригле; поред тога потребни су и косници. Ови су зидови јевтинији од зидова од опека или ломљеног камена, али, кад се узму трошкови око одржавања и велика премија осигурања, постају скупљи. Поред тога треба имати на уму, да поља у бондруку не могу да издрже велики потисак од хране, с тога може да се