Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

« | | 47

се крећу код бондрука по једном угаонику,а код зиданих зграда по јакој шини од пљоштег гвожђа. Доле у прагу налави се вођица ва крило (сл. 94), која је иврађена на тај начин, што крило пролази кров један фалц, који се добија спајањем два дрвета завртњевима за праг. На место таквог фалца боље је утврдити гвожђе (сл. 95), или се камени праг издуби на овај начин. Овај жљеб на прагу има ту ману, што се исти лако напуни вемљом, нечистоћом,а и киша у-

Ол. 96. Сл. 97. Ол, 98.

лави у исти, те се крила тешко покрећу, а и крајеви дасака почну да труну. Због тога је много боље и простије укопати косо испред капије и добро набити два растова ступца, који уједно служе и као одбијачи против удара од кола (сл. 96—98). Код виданих зграда није потребан за ове капије нарочити оквир од дрвета.

Сл, 100.

На место обичних точкова у новије се доба употребљавају тав. диференцијални точкови (сл. 99), помоћу којих се, услед њиховог двоструког покретања, врата врло лако затварају и отварају. Да не би механизам за покретаче зарђао, добро је направити изнад њега мали кров покривен кровном хартијом (ел. 94 и 95).