Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

М за ова врата употребљавају се даске дебеле 2,5—8 ст.

„Добро је поставити мала улазна врата поред капије, нарочито код зграда са подужним гумном са стране, пошто се ова могу свуда на овом зиду поставити, док код зграда са попречним гумном ово није могуће и једино би се могла ова врата израдити у крилу капије.

Тамо где се вејање врши руком, бацајући храну у вис, остављају се капије отворене, како би се добила промаја, а да не би зрна испадала кров отворену капију, праве се од дасака ниска врата (сл. 100).

4. Џод у преграбама п гумну.

Под у преградама за храну, која се поставља у равни терена, а често и до ! т дубоко испод овога, изравна се и добро набије. а по који пут дода се нешто иловаче; ређе се патоше пљоште положеним опекама.

Кад се под постави дубље — испод терена — повећава се кубатура преграда, вграда не кошта много више, а поред тога лакше се убацује храна. Ово може да буде само тамо где је земљиште потпуно суво и споља не може да продре вода унутра.

Под у гумнима треба да је за 20—35 ст изнад терена. Овај под треба извршити, било да се вршење врши машином, било да се млати руком. За млаћење је још увек најјевтинији и најбољи под израђен од иловаче.

Према изради пода разликујемо:

а) Сув премаз шловачом.

Од свеже ископане и од камена и др. очишћене иловаче изради се густо тесто и у више слојева, у висини 45 ст, нанесе се на под гумна и лопатом хоризонтално уравна и набије. После тога ову иловачу раденици тапкају ногама неколико сати, па се преко још недовољно чврсте масе положи неколико дасака и са њих се дрвеним маљевима набија под од једног ка другом крају.

Пошто се гумно остави 48 сати да се суши, набија се јако млатилом, и то ударац поред ударца дотле, док не ишчезну све пукотине које би се у току рада покавале. После сушења од још 24 сата понавља се ударање све дотле, док не престану да се појављују пукотине при сушењу.

Да би прелав гумна постао чврст и непробојан, прелива се говеђом крви. На троја кола иловаче довољно је ! чабар говеђе крви, која се метлом од прућа равномерно равастре преко целе површине иловаче. Преко још влажне иловаче од говеђе крви поспу се гвоздени опиљци или струготине гвожђа и набију. После неколико дана гумно се понова набије, да се не би појавиле пукотине.

в) Влажни премаз од иловаче.

Природно вемљиште ископа се за 30—40 ст. и напуни шљунком. Пошто се овај поравна и набије, нанесе се слој глине 10 ста дебљине, који се као горе набије и изгави. Преко тога се прелије водом у којој