Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

49

је растворена иловача, која своју влагу одаје сувој глини испод ње и лако се стврдне. Прскотине се отклањају ударањем све дотле, док се ни једна више не појави, а затим се ради као горе.

с) Гумно од kopnuta:

На набијеној подлози од шљунка 30 ст дебљине (као под 2.) постави се полусув ћерпич са превезом као двоструко пљоште положени слојеви. Претходно се сваки комад ћерпича умочи у воду и дрвеним чекићем удара, да се вбије тако, да се не виде спојнице између ћерпича. Да не би наступило брво сушење, што би био узрок постајању пукотина, цела се површина покрије сламом. Пошто се слама скине, гумно се удара млатилом, затим се посипа говеђом крви и дрвеним маљем набија. После 14 дана може се гумно употребити.

У Шведској се врло често праве гумна од иловаче и гипса на подлози шљунка. Преко подлоге се нанесу три слоја влажне иловаче од 3 ст дебљине, а преко сваког слоја просеје се свеже печени гипс и сваки се слој добро набије.

Кад вршење бива помоћу машина, не прави се на гумну под од иловаче, већ од бетона, или се прави калдрма. За бетон довољна је мешавина 1:7 са дебљином слоја 15 ст, па се горња површина избравда. 5. Дуварови u таваница гумна.

Између гумна и преграде ва храну прави се 1,5 т висока преграда (сл. 101—102). Она се састоји од гредица '9/,, ст пресека, које се са стране гумна обложе хоризонтално положеним даскама 3 ст дебљине. Прво поље ! т. ширине, одмах поред капије, не затвара се даскама, да би се могло ући у простор за храну. Кад вршење бива

т»веЕ ГОРА да

· бл. 101. · бл. 109.

машином, није потребна дашчана оппата на прегради. Ова претрада стоји на зиду од ломљеног камена или од опека; уједно овај зид задржава издигнути пбд у гумну над оним у простору за храну.

Пољопривредне зграде. А