Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

74.

Гвожмсђе се може употребити ва све врсте ћелија, али се ипак претпоставља квадратни и правоугаони облик, пошто се основа може боље искористити. Граве се од угаонука и гвозденог лима. Угаоници се постављају на угловима ћелија и ва њих се утврђује гвоздени лим, па пошто притисак наниже расте, и јачина лима мора да је све већа. Да би Белије биле све чвршће, везује се угаони стубац хоризонталним угаоним гвожђем. Поред тога постављају се затеге између супротних дуварова, да оне приме један део притиска од хране. Добре стране гвоздених ћелија су у томе, што су од ватре доста по. стојане и што ва дуварове није потребна велика дебљина. Но имам мана као: гвожђе је добар топлоноша и не може да упије влагу, из житајсе равзија топлота и кондензује се водена пара на хладне гвоздене дуварове, ови рђају, те се тако жито квари.

Зидане ћелије у погледу одржавања жита стоје између дрвених и гвоздених, а што се тиче сигурности од пожара боље су и од једних и од других. Мане су: њихова је израда скупа и што се за дебљину дуварова морају узети јаче димензије.

Ћелије од опеке праве се цилиндрасте, и то врло често од нарочито калупованих шупљих опека. Оне са стране имају перо и жљеб, а тако исто горе и доле улазе једна у другу. Поред тога хоривонталне спојнице држе и гвоздени обручеви.

Од армираног бетона праве се Ћелије кад се вертикални гвоздени штапови споје гвозденим прстеновима, затим се цела површина исплете гвозденом жицом, па се омалтерише са обе стране _ цементним – малтером (сл. 149).

да израду шестоугоаних ћелија употребљавају |се Монијеве плоче са жицом, па се те плоче на лицу места споје.

По систему Зећајег Тлићег праве се силоси на тај начин, што се гвоздене кружне ћелије поставе једна поред друге у “кругу (ел. 150), а међупростор излије се бетоном. На тај се начин добије шестоугаона ћелија у средини, која се такође корисно може употребити.

Које ће се градиво употребити за ћеллје зависи увек од месних околности и од економских прилика.

Величина основе и висина појединих ћБелија, као и њихов број у опште, управља се према потреби и избору градива. Уопште, ћелије се праве у толико веће, у колико је сам силос већи. Поред тога и силос, у који треба да се смести велика количина жита из лађи