Prosvetne i političke prilike u južnim srpskim oblastima u XIX v. : (do srpsko turskih ratova 1876-78)

376 Д-Р ЈОВ. ХАЏИ ВАСИЉЕВИЋ

У ово доба, нове српске уџбенике за школе у скопским селима добијао је, из Београда, и куповао, Коста ЈовановићСидић. Он је, све до Српско-турских ратова, 1876—78, г. ако с великим ризиком, држао српске књиге.

Што се Скопља тиче, после насилнога затварања још једине српске школе, 1864 г., није било ни бугарске, уређене школе.

„Ето что е произлбзло, като Скопското училишце е бљало безђ учители и отговорностњ-та е Столнчева“.)

И

Прилепска Област — Од 1860 г., и у Прилепу је настала борба између нове српске и бугарске наставе. По одласку из Прилепа учитеља Милована Белопољца, г. 1860, српски учитељ био је Борђе. Нисмо могли утврдити, који је овај Ђорђе. Држимо, да је то био Ђорђе Јанковић, велешанац, који је, пре тога, годину дана, већ био српски учитељ у Прилепу. У ТУ одељ. (с. 270) навели смо писмо прилепских прBaka, од 14 септ. 1861 г., кнезу Михаилу, којим изјављују жељу за српском наставом и науком. Знамо, да су енглеске путнице, Макензијева п Ирбијева>), г. 1863, затекле у Прилепу српску наставу.

Потом, тек, г. 1867, налазимо у околини Прилепа српског учитеља 7одора Гавловића. Родом је био из Црне Горе, Шест месеци те године Тодор је био учитељ у манастиру Трескавцу. А кад се, у манастир за учитеља, вратио Андон Смичковић, Тодор је прешао у Варош. У Вароши је радио више кришом. Становао је код Димитрија Петровића, самарЏије, и имао је око 30 ученика. Од тога броја ученика већина је била старијих младића, који су учили „српска книга“ и убриско писмо“. После неколико месеци прешао је Тодор и у Прилеп, и настанио се код Д. Џамбасовића, и почео прибирати децу. Али, ускоро су га сазнале власти, и протерале га у Битољ, а одатле у Солун.

Од 1866 г. постојала је српска школа и у с. Тополчану. Ту је учитељевао ован Кочовић, потоњи поп Јован А. Кочовић, кога је, г. 1902, убила Бугарска Четничка Организација. И у с. Риљеву је, у оно доба, постојала српска школа. Имамо из ње и писаних ствари — Слова.

Од тога, пак, времена, губи се сваки траг нове српске наставе у Прилепу.

1) АБСбр. МТ, с. 191. 2) Путовање по словенским земљама... с. 79.