Rad : list za nauku i književnost
110 НЕ а ЈЕ
таст! тодегажетт дала ппе сопаиоп Фетостанупе, ош арт Чапз еб рат Ја сћашђте детостануџе)“. Жао нам је што можемо ради одмеренога простора само тек понешто из тога инте реснога Миљевога разлагања навести, а свакоме, који се ин"тересује за питање о коме је реч, препоручујемо да прочита ту главу у Миљевој књизи. |
Из целога разлагања ш доказивања тога политичкога Философа дакле свакојако излази као резултат то, да се установом горњега' дома скоро никада не постизава баш она цељ, која се највише пстиче, а то је то зауздавање демокрације, умеравање пренагљености и т.д. Миљ сам изриче тај ресултат прецизно и јасно кавујући: „Горњи дом дакле никако "није неопходан да се постигне та цељ; њиме се она неће постићи и шта више он може да буде баш сметња постижењу те цељи, (пе весопде сћатађте п ем; Чопс раз та арепзаћје ропт анејрдте се ћи; еПеп у сопатлта! рав, е! тете еЛе ропштањ бе пл ођагасје).! А то онда значи да је такав горњи дом у најмању руку сасвим сувишан и. непотребан, а према околностима и штетан у демократски организованој држави. Па треба ли уводити и уносити у државну организацију један елеменат, једну установу, која је сувишна и непотребна“ Очевидно не треба. А Миљев је земљак Беџтот, који се такође одликовао оштрим погледом и дубоким искуством у уставним питањима, показао како је у уставној машпнерији сваки сувишан и непотребан елеменат већ ради тога и штетан: он о томе вели: „А уједно је све оно, што је у некој влади сувишно, уједно и штетно за њу. Људски живот изазива толпке зашлете, да свако вештачко умножавање тих "заплета може само.бити на зло ш на штету; не може серећи где ће неки сувишан делић једне машине стотину њених корисних п нужних точкова задржати и укочити; али свакојако настају случајеви, где тај непотребан делић смета и квари, јер су ти точкови тако Фино и нежно израђени.“ 2 И то Бецхот баш нарочито говори о горњем дому.з (Свршиће све).
ХИ а
1 В. то еве у: Ј. 56 М11], Бе соцуегпетепЕ тезргезелтанЕ стр. 214—256.
г В. у ај бег Вакећоћ, Кпепзеће Мегавзипе вз Те (немачки превод с предговором од Холцендорфа) стр. 144.
8 Због нагомиланога материјала а п у интересу што веће разноврсности његове морадосмо оставити свршетак ове расправе ва идућу свеску. (Ууред.)