Rad : list za nauku i književnost
о а | ал - С
за индивидуалишуће порезивање, што је њихова потрошња неизбежна само за један део народа. Има доста предмета без којих многи могу да буду, али без којих ипак многи баш никако не могу бити, јер им они намирују неке преке потребе. На послетку има један разред артиклова за потрошњу који се начелно мора ослободити од порезе на потрошњу или се мора порезивањем повластити, за то што су ти предмети неудесни да се њиховом помоћу индивидуалишући оптерети порезна снага. Они нису згодни с тога, што је њихова потрошња неизбежна потреба, и што њихова потрошња никако не указује на неку особиту порезну снагу, с тога потрошачи код њих не би никако могли индивидуалисати, Т. ј. не би могли порезни терет себи смањивати уздржавајући се од потрошње. Од порезе-на потрошњу морају се дакле начелно ослободити: с0, брашно, жита, дрва, 22», просте саљине, и ван вароши петролеј. По негде да се још предмет поделити у класе. Тако нпр. могао би се порезати салонски угаљ. Ликери се могу веома јако порезати. Проста ракија није прека потреба за људе што не раде тежак Физичан рад. Вино које сам сељак производи и сам пије, месо које троши раденик, који ради тешке Физичне радове, никако се не сму порезивати, али се сме и мора порезати вино, које улази у подруме богаташке, и месо од гојених волова које иде на богаташке столове. (0 тога неке предмете за потрошњу ваља, ако се може згодно, поделити У разреде. ·
Потпуно се могу завести порезе на потрошњу, тамо где им у опште има места, само уз велику строгост, одређивањем строги: казни. То ће се већином и дати извести, јер држава поступа другојачије код сваког рода предмета за потрошњу, те тако ика посла са сразмерно мало великих радња. Пљу се потпуно исплаћују трошкови контроле, и ту држава нема да се боји од уједињеног народног отпора.
(0 таксама. Ммовина и приход употребљују се на други начин или за натурално или новчано занављање имовног стања, или за поправку и амортизацију старијих имовних предмета или пак за на“ туралну или новчану тековину нове и увеличане имовине. Кад се имовина и приход употребљују на одржање главнине, 76 сме се така употреба порезивати, али се мор« порезивати кад се они употребљују на тековину.
Кад се део порезне снаге терети порезама на потрошњу, мора се неизбежно теретити и тековина.
Није довољно да се приход, који постаје из повећане имовине, - накнадно оптерети редовним порезама на приход и на потрошњу. Ваља добро узети на око ову практичну околност, да тековина остаје често по неколико година ван домашаја непосредних пореза, а често их се курталише сасвим. Затим и ово ваља узети у обзир — кад већ у ошште вису довољне непосредне порезе саме, и кад су већ потребне и порезе које ће индивидуалисали, то се мора оптеретити свака врста употребе имовине и прихода, па дакле и она која се употребљује на тековину — богаћење. Умерено квотирање ошште непосредне порезе оптеретиће просечну порезну снагу, али посредне порезе имају да оптерете праву порезну снагу. Само оне могу дакле теретити онај приход, воји прелази у тековину.