Rad : list za nauku i književnost

св. Џ. 5 ГРАЂА 3А АРХЕОЛОГИЈУ САДАЊЕ МАЧВЕ 181

новог брода у место Засавицом на Митровицу — другим новим током испод Босута, па одатле у Митровицу. Тако би онда у првој периоди остала само Битва без савске воде, док Засавицом још сва количина, воде тече, а у другој периоди и Засавица остаде без текуће воде.

Свакојако је и овакова комбинација могућа.

Зна се, да је стари Сирмијум био на левој обали Саве. Шитање је, које би ваљало решити: дали је Сава у времену цветања овог града текла старим коритом, т. ј. поред Раденковића и Глушаца на Дреновац — и онда би ваљало тражити прави Сирмијум, или бар већи део ове вароши на нашем земљишту око садашње Засавице; или је Сава текла садањим својим коритом: онда би остатци целог Сирмијума бити на сремској страни.

Ово је управо оно питање, које би историци имали да реше, а могли би се у оскудици другог материјала послужити ископавањем остатака на нашем земљишту.

Неке од старина, које ве у Мачви налазе, спомиње г. М. Милићевић у „Кнежевини Србији,“ а неке нису споменуте. С тога их све редом наводим:

Код села Совљака, кад је пре неколико година подизан насип, којим води друм за Глоговац — Црну Бару — Рачу, пресечен је је дан стари засвођен мали канал, који је очевидно служио за водовод Сирмијуму или неком предграђу његовом. По правцу судећи, овај је водовод негде око или више садањих Бадовинаца ватао дринску воду, и сносио у правцу преко Раденковића у Сирмијум. (Милићевић овај водовод не спомиње међу старинама).

У атару села Белотића, а северно од садањег насипа, који води из Шапца за Богатић — Рачу, налази се траг мале развалине. Њу обливају две расточице Јереза. На лепом су и прегледном месту и зову се Двор. Веле, да је то био замак или двор неког великаша у времену, над је Сава текља на Дреновац, дакле кров Засавицу и Битву. (Милићевић овај „двор“ не спомиње).

У атару истог села налази се још нека гомила, која по причању показује место развалине некакве старе грађевине, које зову Грчки обор. Да ли нису то у ствари обори за чување стоке и то из новијег доба, кад су сваког трговца звали Грком, као што је још обичај у Банату и у Срему. (Ово Милићевић не наводи).

У атару села Метковића налази се на брегу (обали) Битве стара чрквина. (Милићевић је не наводи).

У атару села Глушаца налази се опет на брегу (обали) Битве стара црквина. (Милићевић је не наводи).

Где је садања црква глушачка, причају да је био неки град Рибарица на месту тако званом Сегедину. (Ово напомиње М. Милићевић). Име овог града сигурно је из времена, кад се овде могло много риба ловити, а то ће вероватно бити онда, кад је туда Сава текла а не садања незнатна Битва.

Нека се узгред напомене м ЉБиново поље, име једног села такође близу Засавице. Није се задржало предање, по ком је Бану ово село крштено. Прича се само, да је некакав Бан сремски, пошав на Косово прешао преко Саве на Бановом броду и улогорио се са вој-