Rad : list za nauku i književnost
ОВЕ МЕНИ ГРАЂА 34 АРХЕОЛОГИЈУ САДАЊЕ МАЧВЕ _ 189
причању, некада неке лађе подављене, јер је вода изненада опала (2) да нису могле и оне с водом умаћи. Рибари, који побијају 0 целе Засавице коље, да разапну мрежу за ватање риба, причају, д свуда могу у Васавици да побијају коље, само у Лађинама не: 1 јер веле, да доле не иде у земљу, јер удара коље на неке старе талпине или други некакав тврд предмет, који се ту у води налази; то су — веле они — остатци оних подављених лађа.
Предање народно, да је изненада вода опала — зар не може породити сумњу, да ли није то оно време, кад је Сава од Бановог брода окренула северно па на Митровицу новим током, а старо се корито засушило 2 |
(Лађине Милићевић спомиње без икаковог даљег објашњења и без ове народне приче).
Из Раденковића води обичан сеоски пут у Глушце, и пред самим овим селом прелази дрвени мост, који је на Битви подигнут.
Од Глушеца на ниже зову један део битвиног тока Проваљијом па затим опет други део зову Ширине. Оба ова дела пружају се до места, где се Битва у два крака дели, да своју воду на два места у Саву снесе.
Оба ова назива, које и Милићевић напомиње, дају нам мислити, да је туда или ванредна дубина (провалија) и велика ширина Саве била, те су отуда ови називи остали, или да је некадања провала (Саве овим правцем запамћена и у народном предању сачувана.
На левој обали Битве, а према Провалији пи Ширинама налазе се многи трагови старих зидина, веле, да се при малој води види и једна кула, која има 6 подрума пуних блага, али нема ни једних врата за улазак, зато је благо недирнуто остало. Виђао сам цигље велике квадратне плоче — и на њима стари малтер, које су из те околине вађене. Очевидно су римске цигље, Веле, да се цигље са натписима врло ретко налазе. Свака цигља има обично знак, налик на мачију шапу, и личи, као да је сам цигљар, кад их је од блата правио, својим састављеним прстима овај знак утиснуо.
То место зову камено окно, без сумње с тога, што је то за околна села мајдан камена (цигаља), јер одатле они носе за разпе подзиде, за зидање бунара ит.д. То је она негдашња варош, којој Милићевић одређује место на десној обали Битве од Сегедина. (глушачке цркве) до Бабиња, 2 сата дужине и т. д.
За доказ, да је ово била одиста велика варош, папомињу, да је у њој радило (1 касапница (види Милићевића „Кнеж. Ср.“ стр 425).
У каменом окну налазе се — причају — још многи наносом засути бунари.
Битва има два своја утока у Саву. Једна отока зове се Бабињ и улива се у Саву код Дреновца. Друга отока тече више северно и зове се Јањићи или још Калвинска рвеница или просто Рвеница. Откуд калвинска рвеницаг Да није туда нека калвинска насеобина била, или је народ сам овај придев скројио према граду Јањићу, а Мађар _ (тако бар наш сеоски свет мисли о Сибињанин Јанку, да је био Мађар, ма' да историја противно тврди Ј. Сибињанин да је био Калвин.