Radno i socijalno pravo

Б. Чолић: Законска овлашћења директора и заштита права запослених 101

од стране о raha управе, судова И други облици заштите

Србије садржи више одредаба које говоре о овлашћењима инспекције рада у вршењу надзора. Пре свега, инспектор рада је овлашћен да решењем нареди послодавцу односно директору, да у одређеном року отклони утврђене повреде закона или колективних уговора, односно општих аката и уговора о раду (чл. 140. ст. 1. овог Закона). Надзор над применом закона и других прописа може се обавити и на предлог односно иницијативу

ean AY та узтатт театри

запосленог и синдиката.

Инспектор рада је овлашћен да донесе решење о забрани рада послодавца, ако послодавац не поступи по решењу инспектора рада којим му је наложено да са запосленим закључи уговор о раду и сваки други уговор из чл. 129. Закона о радним односима (уговор о волонтерском раду, уговор о допунском раду, уговор о привременим и повременим пословима. уговор о обављању одређених послова ван просторија послодавца и други), да поднесе пријаву на обавезно социјално осигурање, исплати гарантовану нето зараду у складу са одредбама чл. 65. поменутог Закона, заснује радни однос са најмање два запослена. Ова забрана може трајати најдуже 30 дана од дана достављања решења о забрани рада.

Када је послодавцу, односно директору наложено да отклони утврђене повреде закона или колективних уговора односно општих аката и уговора о раду, они су дужни да најдоцније у року од 15 дана од дана достављања решења о томе, обавесте инспекцију рада о извршењу решења.

Инспектор рада дужан је да поднесе захтев за покретање прекршајног поступка кад нађе да је послодавац, односно директор повредом закона или других прописа којима се уређују радни односи, извршио прекршај. У прекршајном поступку против решења органа за прекршаје, жалбу може да изјави и инспектор рада који је поднео захтев за покретање прекршајног поступка.

Посебно важно овлашћење на страни инспектора рада је одлагање решењем извршења одлуке надлежног органа послодавца до доношења правноснажне одлуке суда (чл. 141. ст. 1. Закона о радним односима Републике Србије). Ово решење о одлагању извршења инспектор рада овлашћен је да донесе ако нађе да је коначном одлуком надлежног органа послодавца очигледно повређено право запосленог.

Инспектор рада на захтев запосленог за одлагање решења о престанку рада, односно отказа уговора о раду или распоређивања на одређено радно место, дужан је да донесе писмено решење по захтеву запосленог и у случају кад не нађе да је право запосленог очигледно повређено. Против решења инспектора рада поводом захтева за одлагање