Radno i socijalno pravo
Б. Чолић: Законска овлашћења директора и заштита права запослених 103
од ст ране органа управе, судова ид југи облици заштите
65. предвиђа, да одлука о отказу мора бити образложена и да исту доноси директор. Одлука о отказу коначна је одмах када је донета, што значи да се она не може побијати приговором и другим правним средствима код послодавца.
Ради заштите појединачних права из радног односа, запослени се може обратити арбитражи за радне спорове надлежном суду, синдикату, инспекцијским и другим органима у складу са законом. Обавеза на страни сваког послодавца је да запосленом у писменом облику доставља свако решење о остваривању права, обавеза и одговорности са образложењем и поуком о правном леку. Законом о радним односима Републике Србије, није утврђен редослед поменутих органа за обраћање запосленог, нити. обраћање запосленог једном органу искључује његово право на обраћање другом органу. У принципу није ни ограничен број поменутих органа којима се запослени може обратити у исто време, ради заштите конкретног права.
Радни спор као спор у коме запослени остварује заштиту права из радног односа може покренути запослени тужбом, када није задовољан отказом уговора о раду, односно коначним решењем надлежног органа којим је одлучено о његовом праву, обавези или одговорности. Запослени може покренути радни спор када му је повређено одређено право из радног односа, значи постојање повреда је основна претпоставка судске заштите. Тужбу надлежном суду како је већ истакнуто може поднети само запослени коме је право повређено.
Према одредби ст. 2. чл. 114. Закона о радним односима Републике Србије, коначно је решење директора донето у првом степену и то решење о отказу уговора о раду и свако друго решење о праву запосленог обавези или одговорности. Коначно је и решење о изрицању дисциплинске мере престанка радног односа - решење надлежног органа послодавца донето у другом степену.
У дисциплинском поступку решење надлежног органа послодавца односно одлука управног одбора донета у другом степену о изреченој дисциплинској мери престанка радног односа је коначна. Против таквог решења запослени како је истакнуто, може покренути спор пред надлежним удом у року од 15 дана од дана достављања решења односно одлуке. Закони о радним односима не предвиђају право директора на подношење приговора против одлуке управног одбора о престанку радног односа донетог у дисциплинском поступку. Мишљења смо да у овом случају директор као запослени има право на подношење приговора управном одбору, ради испитивања одлуке која је донета.