Radno i socijalno pravo

138 М. Јевтић: Трипартитне консултације у савременим условима

време, консултације са обављају у споразумом утврђеним интервалима а најмање једном годишње. Ову одредбу не треба схватити као обавезу да свако питање од значаја за питање рада треба да се расправља сваке године. већ то могу бити и дужи периоди. Мада се интервали одржавања консултација утврђују споразумом, у складу са националном праксом, ипак су они често инспирисани закључцима и препорукама МОР.

Када се ради о самом појму консултације, експертски одбор у оквиру МОР указао је на неопходност да се израз “консултације“ разликује од обичног обавештавања или саодлучивања, као и од преговарања под којим се подразумева иницијатива страна са супростављеним интересима. предузета у циљу постизања споразума. Одбор је наиме мишљења да је пре него што је намера консултација доношења споразума, њихов циљ помагања надлежном органу да донесе одређену одлуку. Ти органи консултације врше у доброј вери, с тим да нису везани ни за једно изражено мишљење и сходно томе су потпуно одговорни за коначну одлуку, која се мора заснивати на закону, при чему нема обавезе да се образложи неприхватање изражених мишљења. С друге стране, представници послодавачких и радничких организација нису обавезни коначном одлуком надлежних органа или ставом који је влада усвојила.

ПОСТУПАК КОНСУЛТАЦИЈА

У зависности од праксе у државама чланицама. поступак консултација се може обављати било као упознавање организација послодаваца и радника са предлозима одлука влада или у заједничким активностима вођеним у циљу сачињавања одређеног предлога. То се даље може извршити разменом поднесака или непосредном расправом у оквиру радних тела, при чему је најбитнија могућност субјеката ангажованих у консултацијама да изразе свој став пре доношења коначне одлуке. Да би консултације биле делотворне неопходно је да организације послодаваца и радника располажу потребним подацима довољно дуго пре доношења коначне одлуке, како би имале времена да обликују сопствена мишљења о датим питањима.

а

У складу са чланом 3. тачка 1. Конвенције бр. 144 представници организација послодаваца и радника који учествују у консултацијама морају бити слободно изабрани од својих репрезентативних организација, како је