Radno i socijalno pravo

Радно и социјално право

Одмах по сваком извршеном тромесечном обрачуну између здравствене установе и филијале саставља се исправа, коју пословни партнери обострано потписују, и достављају својим рачуноводственим службама до утврђеног рока ради сагласног књижења у пословним књигама и израде полугодишњих и годишњих рачуноводствених исказа, које филијала доставља Заводу, а здравствена установа служби за платни промет. Та исправа мора да садржи све битне елементе из уговора — износ фактурисане реализације по ценама из Ценовника, разлику увећања односно смањења, уплаћени износ и износ обавезе за уплату и др.

У пракси се осећа недостатак стручне оспособљености како филијале тако и подручних завода за суштинско обављање и усавршавање ових послова.

Ради постизања ових циљева потребно би било од стране стручне службе Републичког завода, њихових филијала и Завода за заштиту здравља образовати сталне или повремене стручне тимове. Посебно би морало да се води рачуна да то буду кадрови који су носиоци нових идеја, носиоци трансформације а у исто време способни да у пракси обезбеде спровођење таквих нових идеја и решења.

3. Уговарање здравствених и других услуга са другим субјектима у друштвеној и приватној својини

Средства и капитал здравственог осигурања припадају Заводу као правном лицу, којим управљају органи Завода утврђени Законом. У здравстверној служби снагом закона, досадашња друштвена својина претворена је у државну. Истовремено створена је могућност да носиоци здравствене службе послују у свим другим облицима својине осим завода за заштиту здравља, завода за трансфузију крви и за фармацију. Међутим, као што је изложено у претходном тексту, последњих година испољено је интензивно улагање приватног капитала у здравствену делатност. Оснива се велики број приватних апотека, лекарских и стоматолошких ординација, па и приватних клиника. Тиме је битно промењена својинска структура здравствене службе са трендом све већег учешћа приватних сектора.

У овој фази развоја, доминантан је пословни однос између здравственог осигурања и здравствене службе у државној својини. Пословни однос Завода и њихових филијала са здравственим установама и другим субјектима у приватној својини првенствено се успоставља са оним субјектима који испуњавају одређене услове у погледу пружања здравствених и других услуга. Утврђивање тих услова Завод врши на основу оцена и мишљења Завода за заштиту здравља Србије. Реч је, у најкраћем, о следећим условима:

• _ обезбеђивање оних врста здравсатвених услуга које се не пружају у

државним здравственим установама,

• када су постојећи капацитети државних установа недовољни да до

утврђених стандарда задовоље потребе осигураника,

• _ када у погледу цена својих услуга и помагала, рокова плаћања, стручног

кадра, квалитета рада, радног времена, сервисирања, трајности обављања делатности, испуњавају потребне услове.

40