Radno i socijalno pravo, Jan 01, 2003, page 87

изврше хармонизацију радноправне регулативе са највишим радноправним међународним стандардима који су установљени универзалним актима ОУН, Међународне организације рада и регионалним радноправним актима који су усвојени у органима Европске Уније.

ТУ

На основу до сада наведеног, можемо извести неколико закључака који могу бити од користи да би радно право у Србији и Црној Гори добило место, које иначе има, како у земљама у окружењу, тако и у земљама Европске Уније.

Поновним враћањем у Савет Европе, морамо предузети мере којима ће се радноправна регулатива подићи на виши ниво, у смислу гарантовања остваривања највиших стандарда који су утврђени конвенцијама Савета Европе, а које су релевантне за радноправни статус запослених и послодаваца. Не можемо одбијати ратификацију конвенција које смо потписали, морамо се заложити и за потписивање других конвенција Савета Европе којима се гарантује слободно запошљавање и слободно кретање свих лица без обзира на било које лично својство (нпр. припадност нацији, вери и социјално порекло). У том смислу, једино је могуће остварити и заштити основно право на достојанство на послу које је, као што смо истакли врло значајно право а које је предвиђено и у европској социјалној повељи.

Пошто живимо и радимо у Европи, биће потребно да стварамо услове за успостављање потпуније регулативе радних односа и односа из социјалног осигурања. Неопходно је донети читав низ посебних закона којима ће се регулисати најважнија подручја радног права. На том путу, с обзиром на наше припадање континенталном праву и развијеност тамошње регулативе, нека нам као узор послужи радноправни систем СР Немачке. Та земља је донела велики број посебних закона којима се регулише: занатски рад, обавештавање запослених, заштита запослених, плаћање најамног рада, заштита радног места, заштита од отпуштања, заштита запослених мајки, заштита деце, омладине, инвалида, о борби против тешког рада, о раду код куће, о проституцији, о тарифном уговору, о утврђивању минималних услова рада, о европским саветима рада, о саодлучивању послопримаца, о радним судовима и судовима социјалног осигурања и слично. Сви наведени посебни закони који су донети у Немачкој били су од пресудног значаја за реафирмацију класичног радног права у једно модерно и

85