Radno i socijalno pravo, Jan 01, 2009, page 112
Етелка Корпич-Хорват, Дарја Сенчур Печек, Заштита личности радника у радном законодавству Словеније, Радно и социјално право, стр. 83-110, ХИ (1/ 2009)
стематски континуирано нападао радницу и довео је у душевну непријатну ситуацију.
5.2. Ванредни отказ уговора о запослењу радника
Значај заштите радниковог достојанства дат је могућношћу ванредног отказа уговора о запослењу, који може дати радник.
Радник може у року од осам дана, пошто је претходно писмено опоменуо послодавца на испуњавање обавеза и о кршењима писмено обавестио инспектора рада, ванредно да откаже уговор о запослењу, између осталог и уколико послодавац није обезбедио заштиту од сексуалног и другог узнемиравања на радном месту у складу са чланом 45. ЗДР-а.
Радник је дужан да наведе чињенице, које оправдавају претпоставку да је послодавац кршио члан 45. и доказати, да се ради о тако тешком кршењу послодавца, да није могуће наставити радни однос до истека отказног рока односно до истека времена, на које је закључен уговор о запослењу. Терет доказивања у погледу постојања кршења према члану 45. ЗДР-а је на страни послодавца – он мора да докаже, да није кршио члан 45..
Уколико радник ванредно откаже уговор о запослењу, има право на:
— отпремнину, која припада радницима у случају редовног отказа уговора о запослењу из пословних разлога,
—– одштету најмање у висини изгубљене зараде за време отказног рока,
— новчану накнаду за време незапослености.
5.3. Кривична одговорност
Словенија је кривичним делима против радног односа и социЈалне сигурности додала шиканирање на радном месту, одређено у члану 197. Кривичног законика (КЗ).“ Наведено кривично дело чини онај, ко на радном месту или у вези са послом, сексуалним узнемиравањем, психичким насиљем, малтретирањем или неравноправним третирањем проузрокује другом запосленом понижење или страх. Починилац се кажњава затвором до две године. А уколико је последица де-
38 Кривични законик, Sluzbeni list RS, бр. 55/2008, који ће почети да важи |. новембра 2008.
106